V Bratislave jazdí vianočná električka aj slávnostne vyzdobený autobus

06.12.2021 |   |    | 

Vianočnú atmosféru v Bratislave od soboty (4. 12.) ozvláštňujú vyzdobené vozidlá mestskej hromadnej dopravy. Už tradične sa môžu obyvatelia i návštevníci hlavného mesta denne previezť vianočnou električkou. Okrem nej bude po novom počas víkendov k dispozícii aj vianočne vyzdobený autobus, tzv. sánkobus. 

Tohtoročná téma vianočnej električky sa nesie v duchu detských Vianoc. "Okrem tradičných svetielok, ktoré má po okolí, je vyzdobená ilustráciami detských kresieb. Taktiež vnútri sú ozdoby, ktoré vyrobili žiaci spojenej školy Mokrohájska," priblížil na piatkovom tlačovom brífingu podpredseda predstavenstva Dopravného podniku Bratislava (DPB) Milan Donoval. Dodal, že novinkou električky je hlásenie zastávok deťmi. Spolu s predškolákmi a školákmi bude zastávky ohlasovať moderátor Viktor Vincze.  

Verejnosť sa bude môcť električkou previezť denne až do konca roka. Premáva na bežnej premávkovej trati linky č. 1. "Štartuje na prvej zastávke Hlavná stanica, odtiaľ prechádza cez Obchodnú ulicu na Námestie SNP, Námestie Ľudovíta Štúra, následne cez Šafárikovo námestie naspäť centrom mesta, Obchodnou ulicou a znova na Hlavnú stanicu," spresnil Donoval. Ako dodal, keďže pre pandemické opatrenia ide o normálnu linku, je potrebné zakúpiť si bežný cestovný lístok.

Vianočná električka jazdí približne v polhodinových intervaloch, pričom je vyznačená aj v cestovných poriadkoch.  "Cestovný poriadok linky č. 1 má odchody, pri ktorých je vločka, ktorá symbolizuje vianočnú električku," vysvetlil podpredseda.

Druhým vyzdobeným vozidlom je sánkobus, ktorý cez víkendy premáva z Koliby na Kamzík na trase linky 144. Zdobí ho polep zobrazujúci bratislavské dominanty v zasneženom prostredí. Rovnako je v cestovných poriadkoch vyznačený symbolom vločky.

DPB sa inšpiroval lyžiarskymi skibusmi, ktoré v strediskách pomáhajú odbremeniť preplnené parkoviská. "Podobne aj dopravný podnik chce posilneným spojom linky 144 znížiť počet áut na v lesoparku  bezkonkurenčne najobľúbenejšom Kamzíku," priblížil DPB.

V prípade snehu a vhodných podmienok na zimné športy, ako napríklad sánkovanie, plánuje podnik vypravovať sánkobus denne a v predĺženej prevádzke až do 19.30 h. Informovať o tom bude na svojom webe. Podľa viceprimátorky Bratislavy Tatiany Kratochvílovej nápad sánkobusu zároveň dopĺňa projekt, na ktorom mesto aktuálne pracuje. "A to je sprístupnenie sánkovania a lyžovania hore na Kamzíku, kde sme teraz pred pár dňami sfunkčnili verejné osvetlenie, teda tam bude možné ísť aj večer," doplnila.

 

Zdielať článok na Facebooku

Foto: TASR - Dano Veselský
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Utorok, 25. január. 2022. Meniny má Gejza.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa