Výstava, ktorá prelomila TABU! V Pompejach uvidíte sex, nežnosti aj umenie (VIDEO)

2022-05-07 15:00:00 |   |    | 

Nová výstava otvorená v apríli tohto roka v archeologickom parku na mieste niekdajšieho antického mesta Pompeje nie je nič pre prudérnych návštevníkov. Obsahuje totiž umelecké diela s prvkami sexuality, ktoré na tomto mieste objavili. 

Vykopávky v tomto meste, ktoré v roku 79 n. l. zničil výbuch neďalekej sopky Vezuv, uskutočňujú archeológovia od 18. storočia. Od začiatku svojich prác nachádzajú v ruinách domov, krčiem a termálnych kúpeľov obrazy a sochy mužských a ženských postáv so zvýraznenými pohlavnými znakmi i diela zobrazujúce erotiku a pohlavný styk. Riaditeľ archeologického parku Gabriel Zuchtriegel pre AFP potvrdil, že "toto je mesto, kde je všadeprítomná zmyselnosť a erotizmus".

Takéto objavy zo začiatku vyvolávali zdesenie, zahanbenie a zvedavosť a niektorí ľudia ich pokladali za príležitosť začať premýšľať o ľudskom tele a sexualite odlišným spôsobom. Neapolský kráľ Karol VII., ktorý vykopávky financoval, dal dokonca niektoré z necudných nálezov zatvoriť do tajnej miestnosti v Neapole, kde ich mohli vidieť len „ľudia s pevnou morálkou“, pripomína Zuchtriegel. Dnes je táto tajná miestnosť súčasťou archeologického múzea v Neapole.

Výstavu otvorili 21. apríla, bude prístupná do 15. januára 2023 a obsahuje približne 70 diel. Návštevníkov víta veľkým penisom socha boha Priapa, ktorý pre Rimanov symbolizoval plodnosť a prosperitu. Priapos s výrazným údom stál obvykle v átriu, veľkej centrálnej sále antických domov.

Tiziana Roccová z kancelárie archeologického parku povedala, že návštevníkom pripomínajú, že výstava nemá nič spoločné s erotizmom, „hoci súčasná predstavivosť spôsobuje takéto chápanie týchto diel“. Zdôrazňuje, že výstava je vhodná pre všetkých a veľkú časť divákov tvoria rodiny s deťmi. Pre nich organizátori pripravili ilustrovaného sprievodcu. „Možno sa táto téma zdá byť zložitou, ale v Pompejach je všade prítomná, takže ju deťom treba nejakým spôsobom vysvetliť,“ zdôrazňuje Zuchtriegel.

Súhlasí s ním aj jeden z návštevníkov, 40-ročný Daniel Berglund zo Seattlu. „Myslím si, že moderná americká kultúra je príliš prudérna a ľudské telo ju znepokojuje. Je fajn vidieť starovekú kultúru, ktorá bola otvorenejšia a ochotná ukazovať a oslavovať ľudské telo.

 

Autor: © Zoznam/ako

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: AP

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Štvrtok, 30. máj. 2024. Meniny má Ferdinand.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa