Rúška na letiskách a v lietadlách už nie sú povinné, sú však výnimky (AKTUALIZOVANÉ)

16.05.2022 |   |    | 

Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) a Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) vydali minulý týždeň nariadenie, ktorým sa od 16. mája ruší plošná povinnosť prekrytia dýchacích ciest na letiskách a palubách lietadiel. TASR správu prevzala z oficiálnej webstránky EASA.Aktualizovaný Protokol o zdravotnej bezpečnosti v letectve berie do úvahy najnovší vývoj pandemickej situácie v jednotlivých krajinách, najmä mieru vakcinácie a nadobudnutej imunity obyvateľstva, rovnako ako zmierňujúce sa opatrenia vo väčšine európskych krajín.

"Pre pasažierov i členov posádky to bude veľký krok vpred smerom k opätovnej normalizácii leteckej dopravy," uviedol výkonný riaditeľ EASA Patrick Ky. Dodal, že cestujúci by sa však naďalej mali správať zodpovedne a ohľaduplne k spolucestujúcim a v prípade respiračného ochorenia si rúško či respirátor predsa len nasadiť.

Aj riaditeľka ECDC Andrea Ammonová pasažierov vyzvala na dodržiavanie bezpečnostného odstupu a časté umývanie rúk, pričom upozornila, že riziká spojené s nákazou koronavírusom stále pretrvávajú.

EASA však upozorňuje prevádzkovateľov leteckých služieb, aby bezpečné rozostupy medzi cestujúcimi striktne neuplatňovali, ak hrozí, že by došlo k omeškaniu či zdržaniu cestujúcich.

Nové nariadenie vstúpi do platnosti dnes, avšak pravidlá nosenia rúšok sa môžu u jednotlivých prepravcov ďalej líšiť. Bude to závisieť aj od toho, či v krajine odletu alebo cieľovej destinácii platí povinnosť nosenia rúška vo verejnej doprave.

 

Nemecko svoj postoj nezmenilo, rúško treba aj v iných krajinách

Pasažieri na lietadlách, ktoré smerujú do Nemecka, alebo z tejto krajiny odlietajú, budú musieť mať aj naďalej na tvári rúška. TASR správu prevzala z agentúry DPA, ktorá sa odvoláva na nemecké ministerstvo vnútra.

Cestujúci musia mať počas celého letu vrátane nástupu i výstupu z lietadla na tvári respirátor typu FFP2 alebo chirurgické rúško. Prekrytie tváre si môžu zložiť len pri konzumácii jedál a nápojov. Povinné rúško sa nevzťahuje na deti do veku šiestich rokov. Tieto pravidlá sú podľa ministerstva vnútra v súlade s odporúčaniami EÚ.

Rúška v lietadlách a na letiskách sú v Nemecku povinné do 23. septembra. Takéto opatrenia platia aj v autobusoch a vlakoch. Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach oznámil, že takéto opatrenie je potrebné, pretože denné počty nových prípadov koronavírusu sú ešte stále vysoké.

Nízkonákladový letecký dopravca Ryanair zverejnil zoznam 15 členských krajín EÚ, kde je nosenie rúšok stále povinné, píše DPA. Okrem Nemecka sú medzi nimi i Grécko, Portugalsko, Španielsko a Taliansko.

17. mája túto informáciu potvrdil aj taliansky Úrad civilného letectva (ENAC). Vyhlásil, že pasažieri budú musieť mať počas všetkých letov do Talianska a odtiaľ nasadený respirátor, a to bez ohľadu na krajinu registrácie lietadla.  Respirátory budú musieť nosiť cestujúci aj posádka lietadiel, uviedol úrad ENAC vo vyhlásení.

 

Zdielať článok na Facebooku
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Nedeľa, 3. júl. 2022. Meniny má Miloslav.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa