V Tatrách otvorili najvyššie položenú zjazdovku Slovenska, výstupy na chaty sú však ohrozené

07.02.2023 |   |    | 

Po dňoch sneženia a nepriaznivého počasia sa v pondelok (6. 2.) podarilo v stredisku Tatranská Lomnica otvoriť najvyššie položenú, čiernu zjazdovku v Lomnickom sedle. Informoval o tom riaditeľ horského strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský s tým, že na zjazdovke, ktorá je odkázaná výlučne na prírodný sneh, sú priemere takmer dva metre snehu. 

"Zjazdovku sme pripravili v nedeľu, keď svah otestovala aj Horská záchranná služba a dostali sme zelenú na otvorenie. Slnečné a mrazivé počasie bolo v pondelok tou najlepšou reklamou na túto zjazdovku, ktorá tak skompletizovala lyžiarsku ponuku v Tatranskej Lomnici," uviedol Slavkovský.

Zjazdovku sprístupňujú pre verejnosť o čosi neskôr ako vlani. V minulej zimnej sezóne bolo Lomnické sedlo otvorené pre lyžiarov 101 dní od 27. januára až do 8. mája. Hovorca prevádzkovateľa Marián Galajda dodal, že výnimočný bol pandemický rok 2021, keď sezóna trvala šesť dní, otvoriť ju stredisko mohlo pre obmedzenia až 7. mája. "Keďže zjazdovka je závislá iba od prírodného snehu, jej otvorenie sa vždy posúvalo podľa toho, kedy bolo snehu dostatok," skonštatoval Galajda.

Lyžiar na tejto čiernej zjazdovke dlhej 1240 metrov prekonáva prevýšenie 490 metrov. Zjazdovka je určená v prvom rade pre dobrých lyžiarov. Lyžiarska trať z Lomnického sedla na Skalnaté Pleso a odtiaľ ďalej po červených zjazdovkách zo Skalnatého Plesa až do Tatranskej Lomnice má 5,5 kilometra a je najdlhšou tatranskou zjazdovkou s celkovým prevýšením 1300 metrov.

V súvislosti s aktuálnymi podmienkami na horách upozorňuje Horská záchranná služba na trvajúce veľké lavínové nebezpečenstvo vo Vysokých a Západných Tatrách. Otvorené zjazdové trate sú bezpečné, ale dôrazne neodporúčajú opúšťať ich a skúšať lyžovať vo voľnom teréne. Mnohé lyžiarske strediská majú v mapách tzv. freeridové zóny, do ktorých HZS zásadne neodporúča akýkoľvek vstup.

 

Výstupy na Téryho, Zbojnícku i chatu Plesnivec sú podľa HZS ohrozené

Horská záchranná služba (HZS) v súvislosti so slnečným počasím na horách pripomína, že vo Vysokých a Západných Tatrách pretrváva veľké lavínové nebezpečenstvo, 4. stupeň z päťčlennej medzinárodnej stupnice. Upozorňuje tiež, že v ostatných pohoriach pretrváva zvýšené lavínové nebezpečenstvo, a teda 3. stupeň.

"Za poslednú periódu pripadlo 50 až 100 centimetrov snehu, ktorý je vplyvom vetra rozmiestnený veľmi nepravidelne. Náveterné hrebene vysokých polôh sú sfúkané až na tvrdú dosku starého snehu. Sneh bol intenzívne premiestňovaný na záveterné strany pohorí, kde sa vytvorili dosky rôznej tvrdosti, ktorých spoločnou vlastnosťou je veľká krehkosť a náchylnosť na vznik trhlín a vysoká schopnosť šírenia trhlín," objasnila HZS s tým, že veľké množstvo snehu sa premiestnilo aj do nižších polôh a miernejších sklonov.

Pri plánovaní pohybu vo vysokohorskom prostredí by mali turisti podľa horských záchranárov brať do úvahy, že i naďalej sú ohrozené výstupy na vysokohorské chaty vo Vysokých Tatrách. Ide o Zbojnícku a Téryho Chatu a tiež Chatu Plesnivec. Aktivity v horách komplikuje aj veľké množstvo snehu, v ktorom je náročné pohybovať sa bez lyží alebo snežníc, a to aj na krátku vzdialenosť. "Brodenie sa v hlbokom snehu dokáže vyčerpať sily človeka za pár desiatok minút," upozorňuje HZS.

Návštevníkom tiež pripomína, že netreba zabúdať na povinnú lavínovú výbavu - vyhľadávací prístroj, sondu a lopatu, lekárničku a nabitý mobilný telefón s číslami na záchranné zložky. V prípade potreby môžete využiť na privolanie pomoci aj aplikáciu Horskej záchrannej služby.

 

Zdielať článok na Facebooku
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Utorok, 28. marec. 2023. Meniny má Soňa.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa