Americký reportér: V Moskve takmer nie je poznať, že by Rusko bolo vo vojne

2023-08-11 08:30:00 |   |    | 

Vojna na Ukrajine nie je v Moskve takmer vôbec citeľná, napísal novinár denníka The New York Times, ktorý sa vydal do Ruska, aby tam skúmal prejavy vojnového konfliktu. Ten rozpútalo Rusko pred zhruba rokom a pol. Vojna a problémy, ktoré so sebou prináša, naopak podľa reportáže amerického denníka prestupujú do životov obyvateľov chudobných regiónov najrozľahlejšie krajiny sveta alebo pohraničia, ktoré sa musia vyrovnávať s následkami ukrajinského ostreľovania. 

"Zdá sa, že v Moskve (...) majú západné sankcie malý dopad, až na to, že na obchodoch, ako je Dior, sú tabuľky s nápismi ´Z technických dôvodov zatvorené´, a že západné podniky nahradili firmy s úsmevnými novými menami ako Stars namiesto Starbucks," uvádza reportáž.

"Metro žiari čistotou, reštaurácie ponúkajúce japonsko-ruskú fusion kuchyňu praskajú vo švíkoch, ľudia väčšinu vecí platia bezkontaktne cez telefóny, na uliciach je absurdne veľká koncentrácia luxusných áut a internet funguje skvele, rovnako ako v celom Rusku," pokračuje článok amerického denníka.

V Moskve vojnu podľa reportáže pripomínajú leda tak bilbordy ministerstva obrany a donedávna tiež plagáty žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina, ktoré sa snažia nalákať mužov do bojov. Tieto reklamy sa vynímajú na pozadí moderných rezidencií s anglickými názvami ako Trendy Towers či High Life.

V ruských regiónoch ďaleko od Moskvy je ale vojna na Ukrajine mnohokrát výrazne citeľnejšia. Pripomínajú ju napríklad cintoríny s novými hrobmi padlých Rusov, podotýka reportáž. Podľa 35-ročnej Julije Rolikovovej, ktorá prevádzkuje hotel v Ulan-Ude na Sibíri, miestni muži nezriedka uvažujú, že sa nechajú naverbovať do bojov. Láka ich pritom vidina vysokých zárobkov.

"Zmluvy, ktoré sú ponúkané dobrovoľníkom, sú vzhľadom na naše štandardy neuveriteľné," uviedla Rolikovová, ktorá podľa svojich slov musela od vstupu do armády odradiť aj vlastného exmanžela a otca ich dcéry.

Regrúti môžu zarobiť päťnásobok toho, čo by v odľahlom regióne bežne za prácu dostali, podotýka reportáž. Za veľké peniaze ale mnohokrát zaplatia najvyššiu cenu, ako to bolo v prípade životného partnera Julijiny najlepšej kamarátky, ktorý v bojoch zomrel a zanechal po sebe dve malé deti.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: ČTK

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Sobota, 15. jún. 2024. Meniny má Vít.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa