Otec Singapuru: Pred 100 rokmi sa narodil Lee Kuan Yew, ktorý prepísal históriu Ázie

2023-09-16 16:00:00 |   |    | 

Pred 100 rokmi, 16. septembra 1923, sa vo vtedajšej britskej kolónii Singapur narodil politik Lee Kuan Yew, ktorý je považovaný za "otca Singapuru". Lee stál pri vzniku Singapuru ako moderného nezávislého štátu v roku 1959. Od vyhlásenia nezávislosti krajiny bol až do roku 1990 singapurským predsedom vlády. Model štátu, ktorý založil, skombinoval demokraciu s autoritárstvom. Pod jeho vedením sa Singapur zmenil na popredné svetové finančné centrum, ktorého obyvatelia sa tešia vysokej životnej úrovni. Kritici jeho vlády sa sťažovali na kabinetný spôsob vládnutia a na údajné potláčanie opozície. 

Lee sa narodil do stredostavovskej rodiny. Po druhej svetovej vojne odišiel do Veľkej Británie, kde vyštudoval právo na univerzite v Cambridgi. Po návrate sa dal na politiku a bol spoluzakladateľom Strany ľudovej akcie.

Lee bol pri tom, keď sa v roku 1959 Singapur stal autonómnym štátom v rámci britského spoločenstva, keď bola v roku 1963 vyhlásená jeho nezávislosť v rámci britského spoločenstva aj keď sa krátko potom stal členom Malajzijskej federácie, z ktorej však bol o dva roky neskôr vylúčený a získal nezávislosť.

Z vlády Lee, ktorému je pripisovaná zásluha za prerod ospalého tropického prístavu v bohaté finančné stredisko, definitívne odišiel až v roku 2011 vo svojich 87 rokoch.

Zomrel 23. marca 2015 vo veku 91 rokov. Jeho pohrebu sa zúčastnili poprední svetoví politici, napríklad bývalý americký prezident Bill Clinton. Vtedajší americký prezident Barack Obama ho označil za velikána histórie, na ktorého "budú budúce generácie spomínať ako na otca moderného Singapuru a ako na jedného z veľkých stratégov v ázijských záležitostiach".

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: ČTK

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Novinky.sk

Gurman.sk

Nedeľa, 24. september. 2023. Meniny má Ľubor, Ľuboš.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa