Lyžiari mieria čoraz vyššie, svahy sú preplnené: Známe stredisko zvažuje, kedy povie stop

2024-02-19 17:00:00 |   |    | 

Dopravné zápchy, dlhé čakanie na lanovky aj v reštauráciách. Lyžiarov, ktorí mieria do francúzskych stredísk vo vyšších nadmorských výškach je stále viac, pretože v tých nižšie položených jednoducho nie je sneh. Niektorí prevádzkovatelia stredísk, napríklad v Alpe d'Huez, sa tak začínajú pýtať, kde je hranica ich vyťaženosti, píše agentúra AFP. 

"Tento rok je tu naozaj veľa ľudí," hovorí osemdesiatročná profesorka na penzii Anne Escolanová, ktorá do strediska v srdci francúzskych Álp v nadmorskej výške 1800 metrov jazdí už 27 rokov. V Alpe d'Huez trávia celú zimu, ale keď začnú školské prázdniny, zmení svoj denný režim. "Musím sa prispôsobiť, aby som sa vyhla davom. Ráno tu bývam hneď, keď otvoria." A vskutku, rady sa pri spodnej stanici lanovky tvoria prakticky okamžite. Na cestu na vrchol Pic Blanc sa niekedy čaká aj 45 minút.

Reštaurácia Le Taburle s veľkou preslnenou terasou, ktorá stojí na úpätí zjazdoviek, má plne obsadené. Väčšina podnikov sa podľa infocentra musela zariadiť tak, aby mohla cez deň obslúžiť "dve alebo aj tri várky hostí". Na víkend bol navyše ohlásený masívny štrajk sprievodcov železničného dopravcu SNCF, ktorý ešte skomplikoval priebeh školských prázdnin.

"Ľudia nám hovoria, že sú v Alpe d'Huez prvýkrát, že obvykle jazdia do takého či onakého strediska. Ale pretože tam majú príliš malú nadmorskú výšku, tak  prišli k nám, aby mali cez prázdniny istotu snehu," hovorí riaditeľ infocentra François Badjily. Obsadenosť strediska podľa neho presahuje 90 percent.

Francúzsky dvor audítorov nedávno zverejnil prísnu správu o ekonomickom modeli francúzskeho lyžiarskeho sektora. Celé odvetvie je podľa neho kvôli klimatickým zmenám veľmi krehké.

"Všetky lyžiarske strediská budú do roku 2050 vo väčšej alebo menšej miere ovplyvnené", uvádza Dvor audítorov, ktorý odhaduje, že len "niekoľko stredísk môže dúfať, že budú fungovať aj po tomto dátume". Napriek tomu je "politika prispôsobenia, ktorú vykonávajú zainteresované strany v horských oblastiach, v zásade založená na výrobe snehu," konštatuje s nevôľou správa. Strediská vyzýva na čo najrýchlejšiu reakciu a najmä na rozšírenie ponúkaných aktivít o nové činnosti.

S Dvorom audítorov nesúhlasia prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk, podľa ktorých správa ich snahy zosmiešňuje. V hre je mnoho, Francúzsko je totiž druhou najčastejšou destináciou pre zimné dovolenky po Spojených štátoch. Pobyty na horách potom predstavujú 22,4 percenta všetkých rekreačných prenocovaní vo Francúzsku, uviedol Dvor audítorov.

"V Alpe d'Huez máme to šťastie, že sme v 1800 metroch nad morom a lyžovanie je tu zaistené. Zmeny klímy sa nás ale tiež dotýkajú, a to nás znepokojuje. Máme obavy kvôli našim priateľom o niečo nižšie, tie dopady ale postupne prichádzajú aj k nám,“ hovorí starosta Jean-Yves Noyrey.

Tohtoročnú zimu privítalo stredisko mnoho rekreantov zo susedných pohorí, kde sa kvôli takmer jarným teplotám posledných dní roztopila snehová pokrývka.

"Ako budeme schopní všetkých týchto návštevníkov aj naďalej prijímať?" pýta sa generálny riaditeľ spoločnosti Société d'Aménagement Touristique de l'Alpe d'Huez (Sata) Fabrice Boutet. „Keď vezmete lyžiarov z 234 stredísk a sústredíte ich do zhruba dvadsiatich, možno bude potrebné začať premýšľať o lyžovaní počas celého roka. V jednej chvíli, o niekoľko rokov, možno tvárou v tvár rastúcemu počtu lyžiarov, budeme musieť urobiť to, čo robia zábavné parky . Povedať stop!" načrtáva možnú budúcnosť Boutet.

Vedenie strediska síce neochvejne tvrdí, že zjazdovky zatiaľ nie sú preplnené, ale už sa začína prispôsobovať. Zľavy na sobotné a nedeľné skipasy už neplatia počas školských prázdnin. V budúcnosti by mohli byť početne obmedzené alebo úplne zrušené. "Jedným z našich projektov je rovnomernejšie rozloženie lyžiarov na zjazdovkách. Len päť až 15 percent plochy areálu reálne využíva všetkých 25 000 lyžiarov, ktorí tu sú," hovorí Boutet.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: ČTK

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Utorok, 21. máj. 2024. Meniny má Zina.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa