Panika na pláži: Tri plavkyne utrpeli zranenie pri útoku žraloka

2024-06-09 22:00:00 |   |    | 

Úrady na pobreží severozápadnej Floridy vyzvali návštevníkov pláží k ostražitosti po tom, čo žraloky pri dvoch samostatných útokoch napadli tri plavkyne. Jednej žene museli lekári amputovať časť ruky po tom, čo ju v piatok pohrýzol žralok v okrese Walton. O necelé dve hodiny neskôr na inej pláži o štyri kilometre ďalej na východ napadli žraloky dve dievčatá, ktoré boli s priateľmi po pás vo vode. Jedna z dievčat utrpela vážne poranenia nohy a ruky, zatiaľ čo druhá má ľahšie zranenie nohy.Bezpečnostné zložky v piatok hliadkovali na člnoch a niektoré pláže boli uzavreté, aj keď v sobotu boli znovu otvorili s fialovými vlajkami varujúcimi pred možným nebezpečenstvom.

Prvý incident sa odohral v piatok skoro popoludní, keď bola blízko pláže WaterSound Beach napadnutá asi 45-ročná žena, uviedli hasiči z okrsku South Walton. Utrpela "kritické zranenia" bedra a ľavej ruky a bola letecky prevezená do nemocnice. Časť ruky jej musela byť amputovaná, uviedol neskôr na tlačovom brífingu veliteľ hasičov Ryan Crawford.

Druhý útok - na dve asi pätnásťročné dievčatá - sa stal asi o dve hodiny neskôr blízko pláže Seacrest, dodali hasiči. "Prosíme, plávajte opatrne, rešpektujte záliv, zostaňte hydratovaní a dávajte pozor na svojich blízkych," uviedol hasičský okrsok South Walton na sociálnej sieti X.

Úrad šerifa okresu Walton v sobotu na X informoval, že pri hliadkovaní zbadali strážcovia na pláži Santa Rosa 4,2 metra dlhého žraloka kladivohlavého - zdôraznili však, že to nie je nezvyčajné. "Chceme zopakovať, že žraloky sú v zálive vždy. Plavci a návštevníci pláží by mali byť pri kúpaní opatrní a dávať pozor na svoje okolie," uviedli policajti.

Podľa medzinárodnej databázy International Shark Attack File (ISAF) Floridskej univerzity je každoročne na celom svete zaznamenaných približne 70 až 100 útokov žralokov, ktoré majú za následok asi päť úmrtí. Za minulý rok ISAF eviduje 69 nevyprovokovaných uhryznutí človeka žralokom a 22 vyprovokovaných útokov.

Na Floride najčastejšie útočia žraloky z radu Carcharhinidae, ktoré majú rady teplé more; patria medzi ne také druhy ako žralok belavý alebo čiernohrotý. K väčšine útokov dochádza v pobrežných vodách, obvykle v blízkosti piesočných náplavov, kde sa žraloky živia a kde môžu pri odlive uviaznuť.

V tomto ročnom období sa malé ryby pohybujú v kŕdľoch v blízkosti pobrežia, čo mohlo prispieť k piatkovým útokom, naznačil úrad šerifa. Podľa CBS News bola anomáliou aj doba útokov - uprostred popoludnia.

 

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: ČTK

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Utorok, 23. júl. 2024. Meniny má Oľga.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa