Kuba láka Rusov a Číňanov, majú oživiť chorľavý turistický sektor

2024-07-07 12:30:00 |   |    | 

Kuba sa snaží prilákať návštevníkov zo spojeneckých krajín ako Rusko a Čína, keďže sa snaží oživiť stagnujúci sektor cestovného ruchu, ktorý sa stále nezotavil z pandémie ochorenia COVID-19. Ponúka im preto viaceré výhody, od priamych letov, cez zrušenie vízovej povinnosti pre čínskych návštevníkov a najnovšie aj akceptovanie ruských platobných kariet Mir, ktoré sú alternatívou k Visa a Mastercard. 

Táto stratégia už priniesla výsledky. V prvých troch mesiacoch 2024 navštívilo karibský ostrov viac ako 66.000 Rusov, informovali štátne kubánske médiá. To je dvojnásobok v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2023. Nárast počtu ruských návštevníkov je však len jedným z mála "svetlých bodov" v kubánskom cestovnom ruchu.

Tvrdé americké sankcie, ktoré zaviedol bývalý prezident Donald Trump, prispeli k prudkému poklesu amerických turistov a príchody návštevníkov z mnohých európskych krajín tento rok klesli tiež, ukazujú oficiálne údaje.

Stávka na Rusko a Čínu tak nemusí vykompenzovať celkový pokles turistov na Kube, zvlášť ak cesta z Pekingu s medzipristátím môže napríklad trvať 24 hodín alebo viac.

Kube sa tak pravdepodobne nepodarí splniť jej cieľ prilákať 3,2 milióna návštevníkov v roku 2024. Experti odhadujú, že tento rok ostrov navštívi 2,6 milióna až 2,7 milióna turistov.

Známky "chorľavého" turistického priemyslu sú na Kube všade prítomné. Hotelové haly a reštaurácie, ktoré boli kedysi obľúbené u cudzincov, sú pusté. Pláže s bielym pieskom navštevuje len málo zahraničných návštevníkov. A na havanskom letisku sa taxikári sťažujú, že často celý deň čakajú na jediného klienta.

"Turistická aktivita tu padla na dno," skonštatovala  Migdalia Gonzálezová, 55-ročná pouličná predavačka pečiva empanada. Všimla si síce viac ruských a čínskych turistov ako v minulých rokoch, ale nestali sa z nich fanúšikovia tejto pochúťky.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: TASR/Reuters

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Sobota, 20. júl. 2024. Meniny má Eliáš, Iľja, Eliána.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa