Experti varujú: Na Jadrane sa kvôli otepľovaniu mora šíria jedovaté červy

2024-06-19 15:00:00 |   |    | 

Na pobreží Čiernej Hory sa objavili jedovaté morské živočíchy známe ako ohnivé červy. Stretnutie s nimi môže človeku privodiť zdravotné komplikácie, uviedla stanica N1. Experti dávajú šírenie tohto druhu do súvislosti s otepľovaním Jadranského mora. 

Hermodice carunculata, známa vďaka svojmu červenému sfarbeniu tiež ako ohnivý červ, je morský mnohoštetinatec dorastajúci dĺžky okolo 15 centimetrov. Vo väčšom množstve sa naposledy objavili na plážach čiernohorského letoviska Budva.

Oceánografi upozorňujú, že teplota Jadranu za poslednú dobu vzrástla o dva stupne. To vyhovuje ohnivým červom a ďalším živočíchom vrátane niektorých druhov medúz, ktoré sa inak vyskytujú skôr v tropických vodách. Na Jadrane videli ohnivé červy už skôr, v poslednej dobe sú však stále častejšie aj v plytčinách do jedného metra.

Podľa profesorky Maji Krželjovej z univerzity v chorvátskom Splite nepatria ohnivé červy k živočíchom, ktorí majú sklon napádať ľudí.

"Sú pestro sfarbené, čo je v prírode signál ostatným druhom, že ide o jedovatého živočícha, a tak sa ich nedotýkajú. Kvôli ich výrazným farbám a vzhľadu ich však ľudia môžu považovať za zaujímavé, a tak sa ich niekedy snažia zdvihnúť a ohmatať. Potom sa zviera bráni a môže človeka zraniť,“ uviedla.

Komplikáciou môžu byť pichliače. Pokiaľ sa ich nepodarí všetky z kože odstrániť, môžu spôsobovať zápaly a jed v nich obsiahnutý rôzne kožné problémy. Akékoľvek bodnutie vyžaduje zásah lekára.

 

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: ČTK

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa