V Mekke namerali 51,8 stupňov celzia: Počas púte na posvätné miesto zahynulo minimálne 600 ľudí

2024-06-19 14:20:00 |   |    | 

Stovky ľudí prišli o život počas tohtoročnej moslimskej púte hadždž v Saudskej Arábii. Hlavnou príčinou úmrtí sú vysoké teploty vzduchu.Arabský diplomat uviedol, že o život prišlo najmenej 600 Egypťanov, väčšina z nich z dôvodu zdravotných problémov spôsobených vysokými teplotami. Predstavitelia egyptských úradov a ani egyptské médiá sa k týmto údajom nevyjadrili a údaje ešte neposkytla ani Saudská Arábia.

      Obete počas tohtoročného podujatia hlásili aj India, Indonézia, iracký autonómny región Kurdistan, Jordánsko, Senegal a Tunisko.

Mnohí ľudia pátrajú po svojich príbuzných či známych, ktorí sú nezvestní. Niektorí z nich neboli zaregistrovaní, a preto nemali prístup do klimatizovaných zariadení, ktoré pútnikom umožňujú schladiť sa počas modlitieb.

Diplomat uviedol, že v Mekke v pondelok namerali 51,8 stupňa Celzia. V Saudskej Arábii minulý mesiac zverejnili štúdiu, podľa ktorej sa teplota v oblasti púte zvyšuje každé desaťročie o 0,4 stupňa Celzia. Na púti v najposvätnejšom meste islamu – Mekke – sa tento rok zúčastnilo približne 1,8 milióna pútnikov. Vlani prišlo o život viac než 200 pútnikov, väčšina z nich bola z Indonézie.

Táto púť je jedným z piatich pilierov islamu a každý moslim, ktorý si to môže dovoliť, sa na nej musí zúčastniť aspoň raz za život. Jej začiatok sa určuje podľa islamského lunárneho kalendára. Tohtoročná púť hadždž sa začala minulý piatok (14. júna) a končí sa v stredu.
 

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Sobota, 13. júl. 2024. Meniny má Margita.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa