Seina je mesiac pred olympijskými hrami príliš znečistená fekálnymi baktériami

2024-06-29 10:00:00 |   |    | 

Voda v rieke Seine v centre Paríža je mesiac pred začiatkom olympijských hier príliš znečistená. Ukázali to výsledky meraní z minulého týždňa, ktoré dnes zverejnila parížska prefektúra. Podľa úradu sa kvalita vody výrazne znížila kvôli silným dažďom, chladnejšiemu počasiu a menšiemu slnečnému svitu. Francúzski predstavitelia dúfajú, že sa kvalita vody v rieke, kde by sa mali konať preteky v triatlone a diaľkovom plávaní, v nasledujúcich týždňoch zlepší."Kvalita vody zostáva zhoršená kvôli nepriaznivému hydrologickému kontextu," uviedla prefektúra. Podľa nej sa znečistenie zhoršilo kvôli silným zrážkam, vysokému prietoku rieky, nižším teplotám a malému slnečnému svitu. Hoci vo francúzskej metropole boli silné dažde, tak sa podľa úradu podarilo vďaka novým záchytným nádržiam zabrániť vypusteniu splaškov do rieky, čo sa v minulosti dialo. Znečistenie tak zrejme pochádza z oblastí mimo Paríža.

Úrady merajú znečistenie Seiny v hlavnom meste na štyroch miestach. Jedno z nich sa nachádza pri moste Alexandra III., kde by sa mali konať olympijské preteky. Agentúra Reuters píše, že posledné meranie z nedele 23. júna ukazuje nadlimitné koncentrácie fekálnych baktérií v tomto sektore.

Napríklad koncentrácia takzvaných intestinálnych enterokokov, ktoré môžu spôsobovať rôzne infekcie, predstavovala cez 1000 KTJ na 100 mililitrov vody, pričom európsky limit na kúpanie je 400 KTJ. Koncentrácia ďalšej fekálnej baktérie Escherichia coli prekračovala limit takmer štyrikrát.

Úrady ale veria, že sa kvalita vody v najbližších týždňoch zlepší vďaka priaznivejším meteorologickým podmienkam. "Ako iné živé organizmy tak aj baktérie časom miznú. Tento pokles urýchľuje slnko, teplo a letný prietok," uviedla prefektúra.

Podľa agentúry AFP aktuálne zverejnené údaje posilňujú pochybnosti o konaní závodov v Seine, ktorá má hrať kľúčovú úlohu aj v otváracom ceremoniáli. Záložný plán podľa agentúry počíta s možným odkladom pretekov, miesto konania úrady meniť nechcú.

Olympijské hry v Paríži začnú 26. júla. Mužský a ženský triatlon sú naplánované na 30. a 31. júla a závod zmiešaných štafiet na 5. augusta. Na konci olympiády, 8. a 9. augusta by sa malo v Seine pretekať v diaľkovom plávaní.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: ČTK

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Utorok, 23. júl. 2024. Meniny má Oľga.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa