VIDEO: Grécko zasiahli rozsiahle požiare, horelo aj v Turecku

2024-07-01 10:00:00 |   |    | 

Grécki hasiči už tretí deň bojujú s požiarmi na mnohých miestach krajiny, prácu im sťažuje silný vietor. Cez víkend vypuklo v Grécku vplyvom horúceho a veterného počasia množstvo požiarov a ľudia dostali odporúčané, aby sa nevydávali do lesných oblastí. Informovala o tom agentúra Reuters. S požiarmi sa stretáva aj Turecko, hasiči ich ale väčšinou zvládajú likvidovať. 

Desiatky hasičov v plnej výstroji, podporovaných 23 hasiacimi lietadlami, sa snažia skrotiť požiar v riedko osídlenej oblasti blízko mesta Keratea, asi 35 kilometrov južne od gréckej metropoly. Úrady nariadili evakuáciu obyvateľov.

S ďalším požiarom sa hasiči stretávajú pri meste Stamata severne od Atén, kde horí hustý borovicový les. Časti metropoly pokryl tento požiar dymom, ľudské obydlia však neohrozil.

 

Hasiči naďalej zasahujú na ostrove Serifos, kde v sobotu vypukol požiar nízkej vegetácie a vplyvom silného vetra sa rýchlo rozšíril, poškodil domy a vyžiadal si evakuáciu niekoľkých dedín. Starosta ostrova Kostas Revinthis gréckej televízii povedal, že požiar mal v jednej chvíli 15 kilometrov na dĺžku a že zasiahol domy a iné budovy.

Iný lesný požiar v národnom parku Parnitha severne od Atén sa podľa úradov k dnešnému ránu zmiernil.

Lesné požiare sú v tejto stredomorskej krajine bežné, ale ich ničivosť sa zvyšuje s tým, ako sú letné mesiace teplejšie a suchšie, čo vedci vysvetľujú postupujúcou zmenou klímy. Po minulom lete, keď požiare donútili zhruba 19-tisíc ľudí opustiť ostrov Rhodos a kedy na severe pevniny zabili 20 osôb, Grécko tento rok zintenzívnilo prípravy na zásahy proti požiarom tým, že najalo viac personálu a posilnilo výcvik.

S požiarmi zápasí aj susedné Turecko, v sobotu ich po celej krajine vypuklo 44. Väčšinu sa podarilo uhasiť. České Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) včera varovalo turistov pred požiarmi na juhozápade krajiny v oblasti Izmiru. Väčšinu z nich síce už miestni hasiči uhasili a podľa tureckých úradov nehrozí bezprostredné ohrozenie, ale môžu vznikať krátkodobé výpadky služieb.

 

 

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: ČTK

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Utorok, 23. júl. 2024. Meniny má Oľga.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa