UNESCO varuje: Protesty proti masovej turistike by sa mohli rozšíriť aj mimo Španielska

2024-08-21 20:00:00 |   |    | 

Rastúci počet návštevníkov, prudko stúpajúce ceny bývania aj čoraz viac turistov, ktorí sa naháňajú za selfie, to všetko prispelo k vzniku situácie, ktorá je "úplne vychýlená z rovnováhy", tvrdí predstaviteľ UNESCO. Dodal, že v prípade neriešenia týchto problémov by sa španielska vlna protestov proti masovému turizmu mohla rozšíriť do celej Európy.



 

V posledných týždňoch vyšli do ulíc v najobľúbenejších španielskych destináciách desaťtisíce protestujúcich, ktorí požadujú obmedzenie masového turizmu a prehodnotenie obchodného modelu, ktorý podľa nich zvyšuje ceny bývania a vyháňa miestnych obyvateľov z miest. Od Málagy cez Malorku a Gran Canáriu až po Granadu organizátori zdôraznili, že protesty nie sú namierené proti cestovnému ruchu ako takému, ale skôr požadujú vyváženejší prístup.

K tomuto názoru sa pripojil aj Peter DeBrine, vedúci pracovník projektu UNESCO pre udržateľný cestovný ruch. "Sme svedkami toho, že v týchto destináciách prekračujeme hranicu tolerancie," povedal denníku The Guardian. "Je to skutočne snaha o obnovenie rovnováhy, ktorá je teraz úplne vychýlená," dodal.

Poukázal na nespočetné faktory, ktoré vysvetľujú, prečo mnohí v Španielsku - dlho jednej z najobľúbenejších turistických destinácií na svete - teraz vedú odpor proti tomuto odvetviu. Hlavným z nich je podľa neho bytová kríza, ktorú označil za "poslednú kvapku do pohára".

Turistický ruch prehĺbil existujúce obavy o dostupnosť bývania, pretože rozšírenie krátkodobého ubytovania vytláča z trhu miestnych obyvateľov. "Myslím, že to pridalo ľuďom, ktorí v týchto destináciách žijú, veľa úzkosti a frustrácie," povedal DeBrine.

Pracovníci v miestach, ako je Ibiza, nemajú inú možnosť ako bývať v dodávkach, karavanoch a stanoch, zatiaľ čo v Málage "nálepková vzbura" spôsobila, že obyvatelia vylepujú nálepky - s nápismi "Tu bývala rodina" alebo "Vráťte sa domov" - pred turistické prenájmy po celom meste.

Podľa DeBrina k protestom prispel aj raketový nárast počtu návštevníkov, pretože Španielsko prekonáva jeden rekordný rok za druhým. "Myslím, že v niektorých destináciách je to určite aj spôsob, akým sa turisti správajú," povedal. "Myslím, že to k tomu tiež prispieva - viete, turisti, ktorí nerešpektujú tie destinácie, kam cestujú," dodal.

Destinácie po celom Španielsku sa už dlho snažia potlačiť to, čo miestni ľudia opisujú ako asociálne správanie: zavádzajú pravidlá obliekania, obmedzujú predaj alkoholu a - ako sa nedávno stalo v jednom letovisku - pristúpili k zákazu nafukovacích kostýmov penisov a sexuálnych panien.

UNESCO dlhodobo propaguje cestovanie a poukazuje na svoju jedinečnú schopnosť podporovať poznávanie kultúrneho dedičstva po celom svete. Ale v čase sociálnych sietí sa tento ideál zdanlivo stal horšie predajným, povedal DeBrine.

"Chcem povedať, že sme sa tiež posunuli do toho, čomu hovorím turizmus motivovaný obstaraním selfie," povedal. "Viete, oni si jednoducho chcú niečo odfotiť bez toho, aby skutočne rozumeli tomu, čo to je a čo to znamená pre našu minulosť a budúcnosť," dodal.

Frustrácia z rastúcich hôr selfie hľadačov sa prejavila v júni na Malorke, kde stovky ľudí usporiadali protest v malebnej zátoke, aby sa posťažovali na preplnenosť a zhoršovanie životného prostredia, ktoré spôsobuje množstvo instagramerov a influencerov, ktorí sa na miesto hrnú, aby zachytili dokonalý obrázok.

O niekoľko týždňov neskôr však protesty v Španielsku nabrali horký obrat po tom, čo hŕstka protestujúcich s vodnými pištoľami striekala vodu na turistov. Iní niesli nápisy "Turisti, choďte domov" a "Nie ste vítaní". DeBrine popísal tieto akcie ako "extrémne a nie nutné", ale videl ich ako dôsledok frustrácie. "A pravdepodobne nezmizne, kým nedôjde k nejakej reakcii," dodal.

Podľa neho bola potrebná zmena paradigmy, kedy by sa rozhodujúci činitelia začali pýtať, ako by sa dali veci zlepšiť pre obyvateľov.

Povedal, že tento posun je už na mnohých miestach viditeľný, a poukázal na snahu Dánska podporovať šetrné a udržateľné správanie voči klímy a vstupné v Benátkach. V Barcelone starosta nedávno sľúbil, že do roku 2028 obmedzí prenajímanie bytov turistom, zatiaľ čo Mallorca a Dubrovník prijali opatrenia na obmedzenie príchodu výletných lodí.

Nie všetky tieto riešenia by nutne museli fungovať, uviedol DeBrine a ako príklad uviedol predchádzajúce snahy o rozptýlenie turistov. Táto stratégia viedla k nezamýšľaným dôsledkom, pretože niektorí miestni obyvatelia sa začali sťažovať na hluk a zaťaženie miestnej infraštruktúry, zatiaľ čo iní boli vytláčaní z oblastí, kde sa bývanie stále viac menilo na krátkodobé prenájmy.

"Tieto nedostatky však boli lepšie ako alternatíva, keď miestne úrady odmietajú problém uznať, čím riskujú rozšírenie protestov proti cestovnému ruchu aj mimo Španielska", povedal DeBrine. "Máme tu malé okno, aby sme začali robiť nejaké zmeny a skúšať rôzne veci," povedal.

 

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: ČTK / The Guardian

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Varenie a recepty

Utorok, 10. september. 2024. Meniny má Oleg.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa