Madagaskar

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Malgašské obyvateľstvo vzniklo zmiešaním afrického obyvateľstva s prisťahovalcami z indonézskych ostrovov. V 7. stor. založené prvé arabské obchodné osady. Pre Európu ho v 16. stor. objavili Portugalci; od pol. 17 stor. pod francúzskym vplyvom. Najsilnejšie predkoloniálne madagaskarské kráľovstvo - Imerina sa v roku 1896 stalo francúzskou kolóniou. Od r. 1946 mala krajina štatút francúzskeho zámorského územia. V roku 1958 bola vyhlásená autonómia Madagaskaru v rámci Francúzskeho spoločenstva, 26. 6. 1960 získala Madagaskarská republika nezávislosť.

V r. 1975 sa chopil moci plukovník Didier Ratsiraka a po jeho nástupe do prezidentského úradu sa Madagaskar vydal cestou budovania socializmu; socialistické experimenty priviedli krajinu do vážnej hospodárskej a politickej krízy.

Zoštátnené boli finančné inštitúcie, prírodné zdroje a viaceré odvetvia priemyslu a poľnohospodárstva. Vojenský režim jednej strany (AREMA) zaviedol cenzúru a represie. V dôsledku ekonomického úpadku a nedostatku základných potravín bol D. Ratsiraka v roku 1986 nútený ohlásiť opätovný návrat k trhovému hospodárstvu.

K parlamentnej demokracii sa krajina vrátila až začiatkom 90. rokov. V roku 1992 bola prijatá nová demokratická ústava.

V roku 2008, urobil prezident Ravalomanana tri rozhodnutia, vďaka ktorým prišiel aj o posledných priaznivcov. Podpísal nájomnú zmluvu s kórejskou spoločnosťou Daewoo Logistics na prenájom 13 000 km2 ornej pôdy pre komerčné poľnohospodárstvo, zaobstaral pre Madagaskar druhé prezidentské lietadlo bez preukázania zdroja financií a navyše, zatvoril televíznu a rozhlasovú stanicu Viva, ktorú vlastnil ambiciózny starosta mesta Antananarivo, Andry Rajoelina. Rajoelina ako odpoveď založil politickú stranu TGV a v krajine sa odohralo niekoľko masových demonštrácií. 7. februára 2009 armáda zasiahla voči demonštrantom zhromaždeným pred prezidentským palácom, zabila 37 ľudí a zranila okolo 200 osôb. Následkom týchto udalostí, a s pomocou medzinárodného tlaku, prezident Ravalomanana rezignoval a utiekol do Juhoafrickej republiky. Počas niekoľkých hodín armáda odovzdala všetky právomoci Andry Rajoelinamu. Udalosti boli medzinárodným spoločenstvom odsúdené ako prevrat. Odmietli uznať Rajoelinu za legitímneho lídra Madagaskaru a bola zrušená medzinárodná pomoc krajine.

To malo pre Madagaskar devastujúce následky: medzinárodná pomoc predstavovala 75% verejných výdavkov, takže verejné služby klesli na minimum, tiež to viedlo k zrúteniu textilného priemyslu a ďalších exportne orientovaných priemyselných odvetví s následnou stratou 100 000 pracovných miest. Medzi rokmi 2009 a 2014 sa podiel ľudí žijúcich z menej ako 2 USD na deň pohyboval v rozmedzí od 60% do 90% obyvateľstva. Dočasný výkonný orgán High Transitional Authority (HAT) spočiatku plánoval konanie nových volieb do 24 mesiacov, ale zostavenie plánu na obnovenie krajiny trvalo dlhšie než dva roky. Hlavnou dilemou bolo, kto bude viesť krajinu, medzinárodné spoločenstvo nepodporovalo Rajoelinu a podporovalo návrat Ravalomananu z exilu. Prerod trval ďalšie dva roky, počas ktorých sa Rajoelina postupne vzdal kandidatúry, a v decembri 2013 bol za prezidenta zvolený Hery Rajaonarimampianina.

Bezpečnostné riziká: Bezpečnostná situácia na Madagaskare je inak stabilizovaná, problémom je vysoká kriminalita a nevyhovujúce služby poskytované miestnymi cestovnými kanceláriami. Bežné sú krádeže osobných vecí, dokladov a peňazí, preto je vhodné mať pri sebe iba kópie cestovných dokladov a originály uschovať v hotelovom trezore. V posledných rokoch sa vo veľkých mestách a turistických centrách rozšírila prostitúcia, ku ktorej sú mladé ženy nútené najmä z ekonomických dôvodov. Madagaskarská vláda prijala veľmi prísne zákony proti sexuálnemu zneužívaniu detí (do 14 rokov), kde za porušenie zákona hrozí až 10 rokov odňatia slobody. AIDS zatiaľ nie je na ostrove taký rozšírený ako v ostatných afrických krajinách. Verejným zhromaždeniam, zvlášť keď hrozí policajný zásah, je lepšie sa vyhnúť. Fotografovať a natáčať ozbrojené sily a niektoré citlivé miesta ako sú vládne budovy alebo mosty je výslovne zakázané. Fotografovanie a filmovanie ľudí je lepšie dohodnúť si vopred (a počítať so symbolickým bakšišom pre "objekt") a po prípadnom prejavenom nesúhlase radšej nepokračovať.

Zdravotníctvo: Zdravotnícka starostlivosť je na veľmi nízkej úrovni s výnimkou súkromných zariadení. Pri návšteve zdravotníckeho zariadenia sa vopred vyžaduje platba v hotovosti. Krajina trpí nedostatkom kvalifikovaných lekárov i zdravotníckeho personálu a pretrváva nedostatok základných liekov. Pred cestou sa preto odporúča uzatvoriť medzinárodné zdravotné poistenie s eventuálnou možnosťou transportu do Juhoafrickej republiky či Austrálie. Pri vstupe do krajiny z oblastí (krajín) zamorených žltou zimnicou a cholerou sa vyžaduje potvrdenie o očkovaní v medzinárodnom očkovacom preukaze. Hrozí značné riziko nákazy maláriou v pobrežných oblastiach a v tropických lesoch, rovnako vo vysokohorských vnútrozemských oblastiach a v meste Antananarivo. Odporúča sa chemoprofylaxia na báze mefloquínu. Vyskytuje sa možnosť nákazy na črevné ochorenia a hepatitídu typu A. V niektorých lokalitách (sladkovodné vodné nádrže, rieky, stojace vody ) hrozí nebezpečenstvo nákazy bilharziou. Tečúcu vodu je nutné prevárať a filtrovať, ovocie a zeleninu dôkladne umývať alebo olúpať, mäso intenzívne variť. Vyhýbať sa ľadu do nápojov aj pouličnej zmrzline, pri kúpe balenej vody kontrolovať neporušenosť uzáveru fľaše. Vzhľadom na každoročný výskyt epidémie moru v krajine, odporúčame návštevníkom, aby sa pred cestou na Madagaskar informovali o aktuálnych zdravotných rizikách na webových stránkach Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), prípadne kontaktovali Veľvyslanectvo Madagaskaru v Moskve.

Internet (.mg): https://madagascar-tourisme.com/en/www.madagascar-tribune.com/

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno),  O2 (áno)

Bez záruky: Dobrodružný život grófa Mórica Beňovského - Rodák z Vrbového gróf Móric Beňovský po úteku z ruského vyhnanstva na Kamčatke v roku 1771 vstúpil do služieb francúzskej armády, ktorá ho poverila vedením vojensko-obchodnej misie na Madagaskare. Po sporoch s guvernérmi oblasti a napokon aj francúzskou vládou sa na krátky čas vrátil do vlasti, kde sa uchádzal o uplatnenie v uhorských dvorských úradoch. Vypracoval projekty na zlepšenie námorného obchodu Uhorska cez prístav v Rijeke, po neúspechu sa znova vydal na Madagaskar. Tentoraz sa však orientoval na spoluprácu s USA, dokonca prostredníctvom Benjamina Franklina chcel usporiadať výpravu na ovládnutie ostrova. Napokon sa uspokojil so založením firmy, ktorá sa zaoberala predajom otrokov z Afriky do USA. Beňovský však týmto krokom vážne narušil záujmy Francúzov, ktorí proti jeho obchodnej faktórii v osade Mauretánia zorganizovali trestnú výpravu. Beňovský pri nej 23.5.1786 padol.

M. Beňovský sa aj napriek svojim nie veľmi humánnym obchodným aktivitám stal významnou postavou dejín Madagaskaru. Už za svojho prvého pobytu na ostrove sa venoval zlepšovaniu životných podmienok domorodcov a organizoval vysúšanie močiarov, stavbu ciest a sídlisk. Na slávnostnom zhromaždení kmeňových náčelníkov mu 1.10.1776 udelili titul kráľa Madagaskaru a v miestnej tradícii sa zachoval jeho obraz ako národného hrdinu a významnej osobnosti ostrova. K M. Beňovskému sa hlásia ako k postave svojich dejín okrem Slovákov aj Maďari a Poliaci. Jeho dobrodružný život bol viacnásobne literárne spracovaný a ešte aj dnes poskytuje námety na románové či filmové diela. (mzvsr)
Streda, 29. január. 2020. Meniny má Gašpar.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa