Maroko

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Od 2. tisícročia pred n. l. územie osídľovali Berberi, v 9. až 3. stor. pred n. l. tu Féničania zakladali kolónie; v r. 42 n. l. zriadená rímska provincia Mauretania Tingitana. V 5. stor. invázia Vandalov, od 6. stor. byzantská okupácia. Od 8. stor. bola krajina islamizovaná – pod vládou rozličných arabských dynastií (Almorávidovia, Sáadovci). Od 15. stor. sa o marocké územie usilovali koloniálne veľmoci. Od r. 1860 sever krajiny okupovali Španieli, na časti územia v r. 1912 – 1956 francúzsky protektorát. Od r. 1943 hnutie za nezávislosť; v r. 1956 krajina získala nezávislosť od Francúzska a k novovzniknutému kráľovstvu sa pripojili aj územia dovtedy patriace Španielsku vrátane medzinárodnej zóny Tanger; od r. 1962 konštitučná monarchia. V 70. rokoch Maroko okupovalo časť Západnej Sahary, v súčasnosti stále ešte nie je vyriešený status anektovaného teritória. V 90. rokoch viedli postupné politické reformy k vytvoreniu dvojkomorového parlamentu.

Začiatkom roka 2011 bolo Maroko, tak ako aj iné krajiny na Blízkom východe a v severnej Afrike, zasiahnuté protivládnymi protestmi nazývanými Arabská jar. Protestujúci požadovali širšie rozloženie moci a politickej zodpovednosti. Kráľ Mohamed VI reagoval, na rozdiel od iných lídrov obratom a oznámil sériu ústavných reforiem, ktoré zahŕňali väčšiu moc parlamentu a vyhlásenie berberského jazyka za oficiálny štátny jazyk. V následnom referende došlo k rýchlemu prijatiu navrhovaných reforiem. Hoci niektorí demonštranti pokračujú v požiadavkách na hlbšie reformy, väčšina občanov Maroka preferuje viac súčasnú stabilitu krajiny.

Bezpečnostné riziká: Maroko je v súčasnosti politicky aj ekonomicky stabilnou krajinou. Kráľ, ktorý je tiež hlavnou autoritou pre veriacich, sa teší rešpektu väčšiny obyvateľov a snaží sa konkrétnymi krokmi o to, aby marocký islam bol tolerantný a otvorený. Turisti z Európy sú v krajine vítaný a naladenie spoločnosti voči turistom je prevažne pozitívne a priateľské. Sociálne napätie v niektorých regiónoch, hlavne na severe Maroka (oblasti El Hoceima, Tetouan, Nador), so sebou nesie zvýšené riziko pouličných protestov, ktoré však nie sú zamerané proti cudzincom.

Zdravotníctvo: Nevyhnutná prvá pomoc sa poskytuje zadarmo. Pri vážnejších zraneniach sa odporúčajú súkromné kliniky, za ošetrenie sa platí. Hospitalizácia stojí cca 100 USD na deň.

Internet (.ma): www.morocco.com, https://allafrica.com/morocco/www.visitmorocco.com/en

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Pri cestovaní verejnou dopravou sa považuje za sebecké a neslušné konzumovať jedlo a neponúknuť ostatných. Vždy treba kúpiť trochu viac pochutín a ponúknuť aj spolucestujúcich. Potom nasleduje rituál. Ak ponúkate jedlo, etiketa diktuje, že vaši spolucestujúci by ho mali odmietnuť. Malo by byť ponúknuté druhýkrát, trochu presvedčivejšie, ale opäť bude odmietnuté. Tretia, naliehavejšia ponuka, už môže byť prijatá ak je želaná. Ak bude ponúknuté jedlo vám, aj keď nechcete, patrí sa prijať aspoň malý kúsok a spokojne gestom naznačiť, že ste plný. Účasť na tomto rituáli sa opláca veľkou úctou, ochranou a priateľským jednaním.
Sobota, 17. apríl. 2021. Meniny má Rudolf.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa