Maroko

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Cestná: Čo sa týka šoferóvania je Maroko ústretovou krajinou a ponúka slobodu preskúmať veľa neobvyklých ciest vo voľnom čase. Jazda počas dňa je vo všeobecnosti bezproblémová a bez stresov, aj keď je dobré dať marockým vodičom priestor a jazdiť opatrne. Cesty spájajúce hlavné centrá Maroka sú v dobrom stave a diaľničná sieť sa neustále rozširuje, čo občas znamená platenie dialničných poplatkov. Mercedesy, ktoré je možné vidieť na marockých cestách a v okolí autobusových staníc sú spravidla zdieľané taxíky („grands taxis“ vo francúštine, alebo „taxiat kebira“ po arabsky). Turistické miesta ako Ziz Valley, Draa Valley, Tizi n’Test a pohorie Rif Mountains, a všetky scénické miesta, ktoré nie sú dobre obsluhované autobusmi je lepšie navštíviť taxíkom. „Grands taxis“ spájajú väčšie mestá, zväčša štafetovým systémom, čo znamená pri dlhších cestách niekoľko prestupov. Tieto taxíky majú miesta pre šiestich natlačených pasažierov a odchádzajú keď sa naplnia. „Petit Taxi“ zabezpečujú prepravu v mestách a sú odlíšené špecifickou farbou, ktorá je v každom meste iná. Taxíky majú licenciu na prepravu až troch cestujúcich, ale nesmú prekročiť hranice mesta. V autách fungujú taxametre, ak nie sú, je lepšie si cenu dohodnúť vopred.

Autobusová: Najlacnejším a najefektívnejším spôsobom prepravy po Maroku je autobusová preprava. Odporúča sa premyslieť si pred rezerváciou miesto na sedenie, keďže mnohé dopravné prostriedky majú len veľmi skromné ​​závesy, a slnko je dosť intenzívne. Niektoré autobusové stanice v Maroku sú ako blázninec, kde dohadzovači vykrikujú dookola všetky destinácie a čísla autobusov, ktoré práve odchádzajú. Väčšina miest a dedín má jednu centrálnu autobusovú stanicu (gare routière).

Železničná: Vynikajúca železničná sieť Maroka je jednou z najlepších v rámci Afriky, a spája väčšinu veľkých miest. Vlaky sú lacnejšie a pohodlnejšie ako autobusy. Existujú dve hlavné trasy: z Tangeru do Marakéša, cez Rabat a Casablancu, a z Oujdy alebo Nador do Marakéša, prechádzajúc cez Fez a Meknes.

Letecká: Priame lety sú dostupné z celej Európy, z Blízkeho východu, zo západnej Afriky a Severnej Ameriky. Národným leteckým dopravcom je Royal Air Maroc (www.royalairmaroc.com). International Airport Casablanca Mohammed V je hlavnou bránou do krajiny, ďalšie v poradí je letisko Menara (Marakéš). Medzi ďalšie dôležité letiská patria Fes – Saïss (Fez), Ibn Batouta International (Tanger), ako aj Ouazazarte, Agadir, Essaouira, Oujda a Nador.
Utorok, 20. október. 2020. Meniny má Vendelín.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa