Guatemala

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Územie Guatemaly bolo pôvodne centrom mayskej ríše.  V roku 1542 dobytá španielskymi dobyvateľmi.  Nezávislosť získala v roku 1821, ale  o rok neskôr bola pripojená k Mexickému cisárstvu. V roku 1823 sa Guatemala spojila so Salvadorom, Hondurasom, Nicaraguou a Kostarikou a vytvorili Stredoamerickú federáciu. Tá trvala do roku 1840, kedy Guatemala opäť vyhlásila nezávislosť. 

Neskôr prechádzala Guatemala obdobím striedajúcich diktátorských režimov, prevratov a vojenských vlád. V 20-tych a 30 tych rokoch 20. storočia prebehlo v krajine niekoľko povstaní indiánskych roľníkov.  Po druhej svetovej vojne sa k moci v krajine dostala socialisticky orientovaná vláda. Proti tomuto režimu zorganizovala Spojenými štátmi podporovaná opozícia v rokoch 1952 - 1954 okolo 40 pučov. Až do roku 1986 zúrila v krajine s malými prestávkami občianska vojna. Vo voľbách uskutočnených v tom istom roku vzišla vláda, ktorej hlavným cieľom bolo túto vojnu ukončiť. Vláda po masívnych protestoch obyvateľstva v roku 1989 padla. Ďalším prezidentom sa stal Jorge Serrano Elías, ktorý po masových protestoch v roku 1993 musel krajinu opustiť.

Situáciu v krajine sa čiastočne podarilo usporiadať v roku 1996, keď boli počas vlády prezidenta Alvaro Enrique Arzú Irigoyena uzavreté dohody o mieri "Un acuerdo de paz firme y duradero" s ľavicovými povstalcami a armádou. Prvé mierové voľby sa v Guatemale uskutočnili v roku 1999. Prezidentom sa stal Alfonso Portillo.

Bezpečnost. riziká: Doporučuje sa dodržať štandardné pravidlá bezpečnosti. Kriminalita je najhoršia v hlavnom meste Guatemala City, hlavne v okrajových štvrtiach a tiež v historickom centre. Neodporúča sa cestovať v noci a vybočovať mimo hlavných turistických trás. Na vychádzky po meste je lepšie mať nenápadné oblečenie a nemať na sebe nič, čo by zbytočne pútalo pozornosť zlodejov (drahé hodinky, šperky a podobne). Na vreckárov si treba dávať pozor v hromadných dopravných prostriedkoch, predovšetkým v špičke.

Iné riziká: Krajine neustále hrozia zemetrasenia.

Zdravotná starostlivosť: je na nízkej úrovni. Nie je možné počítať s ošetrením bez vopred vyplatenej hotovosti alebo preukázaní medzinárodnej kreditnej karty. Povinné očkovanie sa pri vstupe do krajiny nevyžaduje.

Internet (.gt): www.guatemalaontheweb.com/www.mexicomagicotours.com/; https://visitguatemala.com

Komunikácia: T-Mobile (nie), Orange (nie), O2 (nie)
Utorok, 20. október. 2020. Meniny má Vendelín.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa