Guatemala

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Cestná doprava: S Mexikom, Hondurasom a Salvadorom  spája krajinu Panamerická  diaľnica. Premávajú sem diaľkové linky zo susedných krajín, hlavne z Mexika. Guatemala City má priame autobusové spojenie zo Salvádorom, Belize a  Hondurasom. Pri vstupe z Belize cez hraničný prechod Melchor de Mencos je len nespevnená hlinená cesta niekoľko desiatok kilometrov.
Najdrahšími sú turistické autobusy ( Tourist Shuttles), sú až desať krát drahšie ako obyčajné autobusy, tzv. chicken bus - "kuracie autobusy". Sú to bývalé americké školské autobusy, pestrofarebne namaľované. Preváža sa v nich naozaj všetko, vrátane živých zvierat. Jazda je zaujímavá, ale vhodná len pre dobrodružné povahy s dostatkom času.

Ďalšou možnosťou je využiť shuttle dopravu, ktorá stojí 5 až 15x viac ako autobusy, ale je pohodlnejšia a jazda rýchlejšia. Zvyčajne sú k dispozícii medzi rôznymi obľúbenými turistickými destináciami, ako sú Antigua, Guatemala City, La Aurora Airport, Panajachel, Chichicastenango, Lanquin, San Cristobal de las Casas, Ruinas de Copan a podobne. Ntieto služby sú väčšinou k dispozícii v cestovných kanceláriách, ktoré sú zároveň aj nástupnými miestami.
Služby podobné taxíkom ponúkajú tuk-tuky. Prevážajú najviac troch pasažierov. Doporučuje sa cenu dohodnúť vopred.

Letecky: Najväčším letiskom je La Aurora, ležiace blízko Guatemala City. Spája Guatemalu z  krajinami Strednej a Severnej Ameriky. Lety zo severoamerických miest trvajú okolo troch hodín. Druhým najväčším je letisko vo Flores. Lietajú sem lety zo susedných krajín. Pri odlete sa platí daň vo výške 30 dolárov. Medzinárodné lety prichádzajú prevažne z krajín Strednej Ameriky, Spojených štátov, Mexika, Kolumbie a Španielska.

Lodná doprava: Do prístavov Puerto Barrios a Livingston premávajú lodné linky z Punta Gorda v Belize. Z mesta Livingston premáva existuje lodné spojenie z mestom Omoa v Hondurase. Do Mexika sa dá dostať aj loďkami po rieke Usumacinta.

Vlakom: Pre osobnú dopravu nefunguje.
Pondelok, 26. október. 2020. Meniny má Demeter.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa