Afganistan

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Od staroveku je Afganistan križovatkou obchodných ciest. V roku 328 p. n. l. dobyl jeho dnešné územie Alexander Veľký, potom bol súčasťou Perzskej ríše. V siedmom storočí sem prišli Arabi a priniesli islam. Až do polovice osemnásteho storočia je súčasťou ríše Veľkých Mogulov.

V roku 1747 vytvorili paštúnske kmene konfederáciu a vznikol prvý afganský štát. Napriek ruským a britským útokom si udržal plnú nezávislosť. Až do roku 1973 bola krajina monarchiou. Po vojenskom prevrate sa vlády menili ako na bežiacom páse. V roku 1979 bola nastolená marxistická vláda a na jej podporu vstúpili o rok neskôr do krajiny sovietski vojaci. Opustili ju až po jedenástich rokoch. Nad väčšou časťou územia Afganistanu kontrolu nikdy nezískali. Vzápätí po odchode sovietskych vojsk vypukla občianska vojna.

V septembri 1996 sa k moci dostalo militantné hnutie Taliban, ktoré zvrhlo vládu Burhánuddína Rabbáního. Jeho členovia zaviedli veľmi prísne dodržiavanie islamského zákona šaríja a krutú interpretáciu islamského práva. Dievčenské školy boli zavreté, ženy mali mimo domov pracovať zakázané, obchodníci s drogami boli popravovaní.

V novembri 1996 ovládol Taliban dve tretiny Afganistanu, o tri roky neskôr už približne 90 % územia. Zostávajúca desatina bola pod kontrolou opozičnej Severnej aliancie. 11. septembra 2001 členovia teroristickej siete Al-Káida zaútočili na americké ciele. Taliban bol obvinený, že ukrýva teroristov spolu s vodcom siete Usámom bin Ládinom. Hnutie však odmietlo členov Al-Káidy vydať.
Američania v októbri 2001 zahajujú leteckými údermi vojnu proti terorizmu v Afganistane. Pozemné spojenecké jednotky v spolupráci s opozičnou Severnou alianciou pomaly ovládli územie Afganistanu. V decembri 2001 Rada bezpečnosti OSN schválila nasadenie Medzinárodných bezpečnostných síl v Afganistane.

Na Vianoce 2002 prevzala moc krajine dočasná vláda vedená Hamídom Karzáím. Došlo ku čiastočnému uvoľneniu pomerov, napríklad ku obnove divadiel, kín,  zlepšenie práv žien, apod. 9. októbra 2004, sa v Afganistane uskutočnili prvé demokratické prezidentské voľby. Víťazom sa stal doterajší predseda vlády Hamíd Karzaí. 23. decembra 2004 menoval demokratickú vládu. Situácia v krajine sa stabilizuje veľmi pomaly.

Bezpečnostné riziká: Veľké územia krajiny nie sú bezpečné. Neustále prebiehajú vojenské akcie pod vedením NATO proti bojovníkom Talibanu, alebo Al-Káidy. Množia sa prípady násilia namiereného voči cudzincom. Prípadným návštevníkom sa odporúča vyhýbať demonštráciám, politickým zhromaždeniam, necestovať samostatne ani v noci. Odporúča sa tiež komunikovať s miestnym  diplomatickým zastúpením.
Afganistan patrí medzi najviac zamínované krajiny na zemi. Pri vstupe na podozrivé miesta sa odporúča extrémna ostražitosť.

Zdravotníctvo: Zďaleka nedosahuje európsky štandard a jej poskytovanie je obmedzené na väčšie mestá. Počítajte s platbou v hotovosti, vo valutách a navyše vopred. Ak už musíte piť vodu z miestnych zdrojov, vždy ju prevarte, lepšie je však používať kupovanú vodu vo fľašiach. Vyvarujte sa konzumácii šalátov z čerstvého ovocia či zeleniny.

Internet: (.af) www.afghan-web.com, www.undp.org.af, www.bakhtarnews.com.af/

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (áno)
Nedeľa, 28. február. 2021. Meniny má Zlatica.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa