Albánsko

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Koncom druhého tisícročia pred naším letopočtom osídlili Albánsko ilýrske kmene. Neskôr boli na tomto území založené mestské štáty Grékov, Macedóncov a Rimanov. Od štvrtého storočia sa tu striedajú gótske, slovanské a bulharské kmene. V štrnástom storočí ovládli Albánsko Turci, a až do roku 1912 bolo súčasťou Osmanskej ríše.

Nezávislosť bola vyhlásená 28. 11. 1912. Počas I. svetovej vojny bolo Albánsko rozdelené a okupované rôznymi štátmi. 1. septembra 1921 parlament vyhlasuje Albánsko kráľovstvom. V roku 1939 kráľ utečie pred talianskymi okupačnými vojskami do Turecka a kráľ Vittorio Emanueli III sa prehlasuje kráľom Albánska. 11.septembra 1944 do albánska vstupujú nemecké vojská. Komunistickí partizáni vedení Enverom Hodžom oslobodili Albánsko 28.11.1944. Pod vedením Envera Hodžu sa krajina úplne izolovala od okolitého sveta.

Prvé slobodné voľby sa konali v roku 1991. V parlamentných voľbách 1992 vyhrala Demokratická strana vedená Sali Berishom, ktorý bol zvolený za prezidenta. Demokratická vláda padla v roku 1998, počas krachu pyramídových hier, do ktorých vložila svoje úspory väčšina Albáncov. V nasledujúcich nepokojoch boli vykradnuté sklady zbraní albánskej armády a zahynulo niekoľko stoviek ľudí.

V nových parlamentných voľbách zvíťazili socialisti. Podľa albánskeho ministerstva práce od roku 1991 z krajiny emigrovalo na 600.000 Albáncov (každý šiesty). Vo voľbách, ktoré sa konali  3.7.2005 opäť vyhrala Demokratická strana vedená S. Berishom, ktorý sa stal predsedom vlády. Nový premiér mal ambíciu priblížiť Albánsko čo najbližšie k rokovaniam o plnoprávnom členstve v EÚ. V posledných voľbách v roku 2017 tento zámer potvrdzuje výhra Socialistickej strany Albánska (PS).

Bezpečnost. riziká: Bezpečnostné podmienky, z hľadiska európskych štandardov, nie sú vyhovujúce na celom území krajiny s výnimkou Tirany. Situácia sa však postupne mení. Niektoré častí krajiny (najmä hornatá časť severného Albánska) stále nie sú pod kontrolou štátu, resp. polície. Osobitne rizikovou je severovýchodná hraničná oblasť s Kosovom, kde pretrváva nebezpečenstvo nášľapných mín, resp. inej nevybuchnutej munície. Nemožno doporučiť ani horskú turistiku vzhľadom na nepreskúmaný terén a náročné klimatické podmienky. V niektorých albánskych mestách, ako je napríklad Berat, navyše nie sú žiadne semafory, a preto môže byť prechádzanie na ceste nebezpečné. Vyhýbajte sa miestam, ktoré sú považované za slumy a sú nápadné – v týchto oblastiach sa môže vyskytnúť násilie a kriminalita. Hoci ma Albánsko obmedzenia rýchlosti, väčšina ľudí ich nedodržiava. Ak cestujete po diaľnici, musíte venovať zvýšenú pozornosť, aby ste sa vyhli autonehodám. Ak nie ste dobrý vodič, odporúčame vám vziať si autobus.

Zdravotníctvo: Zdravotná starostlivosť v Albánsku prudko klesla po páde socializmu v krajine, ale proces modernizácie prebieha od roku 2000. Pri cestách do Albánska osobitne odporúčame uzatvoriť komplexné cestovné a zdravotné poistenie. Očkovanie sa nevyžaduje. Hoci má zdravotnícky personál pomerne dobré vzdelanie, podmienky v zdravotníckych zariadeniach sú ďaleko za prijateľnými štandardmi. Pri cestovaní mimo hlavného mesta je nevyhnutné mať so sebou aspoň základný zdravotnícky materiál (autolekárničku a pod.). S ohľadom na množstvo túlavých zvierat tiež odporúčame očkovanie proti besnote a hepatitíde.

Internet (.al): https://www.albanianews.com/, https://punetejashtme.gov.al/en/, https://www.albaniantourist.com/

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Albánsko nie je úplne neznámou krajinou. Svojich čitateľov sem zaviedol už Karl May, prostredníctvom svojho hrdinu Kara ben Nemsiho. Už vtedy tam bolo viac mešít ako kresťanských kostolov.
Štvrtok, 13. máj. 2021. Meniny má Servác.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa