Andorra

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Letecká doprava: V Andorre sa nenachádzajú žiadne letiská. Najbližšie letisko je letisko La Seu d'Urgell (LEU IATA), ktoré sa nachádza 12 km na juh - v Španielsku. Letisko je vo vlastníctve vlády Katalánska a príležitostne prevádzkuje charterové lety. Najbližšie väčšie letiská sú: Perpignan (Francúzsko, 128 km na východ, žiadne autobusové spojenie, ale môžete ísť vlakom do La tour de Carol a ďalej do l'Hospitalet); Toulouse-Blagnac (Francúzsko, 196 km na sever); Barcelona El Prat (Španielsko, 202 km na juh, na letisku je možné prenajať auto, alebo ísť autobusom, ktorý ide dvakrát denne).

Železnice: Andorra je jediný suverénny neinlandský štát, ktorý nikdy nemal železnicu. Francúzske aj španielske železnice majú však zastávku blízko hranice s Andorrou, odkiaľ pokračuje denné autobusové spojenie.

Autom: Francúzsku a španielsku hranicu spája kvalitná cesta, ktorá začína v Sant Julia, pokračuje cez Andorra la Vella, Les Escaldes, Encamp, Canillo a Soldeu, križuje Coll d'Envalira. Z francúzskej strany je o niečo strmšia,  z viacerými serpentínami. Viacero ciest  - vrátane tých, čo ktoré spájajú letiská a vlakové stanice, sú počas zimy často uzatvorené.

Helikoptéra: v prípade záujmu je možné prenajať si helikoptéru. Počas vrcholnej sezóny sú andorrské dopravné zápchy pomerne nepríjemné a nájdenie parkovacieho miesta si žiada vysokú trpezlivosť. V prípade heliportov Andorry la Vella, La Massana alebo Arinsal, trvá cesta z letiska v Toulouse alebo Barcelone helikoptérov na menej ako hodinu a stojí 2500 EUR.




Nedeľa, 17. január. 2021. Meniny má Nataša.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa