Džibutsko

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Dejiny krajiny siahajú až do staroveku. Dlhodobé vzťahy s arabským svetom spôsobili, že miestni obyvatelia prijali islam ako prví na africkom kontinente. V roku 1862 kúpili Francúzi od Gobaadského sultána prístav Obock a začalo obdobie francúzskej kolonizácie. Prístav Džibuti bol založený v roku 1888. Územie bolo pod francúzskou správou, pod názvom Francúzske Somálsko. V rokoch 1940 - 1942  bola krajina okupovaná Talianskom. Samostatnosť získalo Džibutsko v roku 1977.

Aj napriek neustálej rivalite a súpereniu o moc medzi dvoma hlavnými etnickými skupinami, Afarmi a Somálčanmi, ktorá sa začala v roku 1970, sa Džibutsku darí využívať svoju strategickú pozíciu. Keď v roku 1990 vypukla vojna v Perzskom zálive, prezident krajiny, Hassan Gouled Aptidon, umožnil Francúzsku zvýšiť vojenskú prítomnosť v krajine, ale taktiež otvoril námorný prístav pre Američanov a Talianov. A šikovne sa mu podarilo udržať podporu Saudskej Arábie a Kuvajtu pri modernizácii džibutského prístavu. Počas vojny medzi Eritreou a Etiópiou v 90-tych rokoch sa Džibutský prístav ukázal ako strategický bod, keď ho Etiópia začala využívať pre svoj zahraničný obchod.

V roku 2006 bola dokončená prvá fáza projektu Doraleh, jedná sa o výstavbu obrovského ropného terminálu, vzdialeného asi 8 km od súčasného prístavu. Vďaka tomuto megaprojektu, ktorý bol čiastočne financovaný spoločnosťou Dubai Port International, sa Džibuti blíži k svojmu cieľu stať sa „Dubajom východnej Afriky“.

Džibutsko si udržiava dobré vzťahy s Etiópiou a Somálskom, ktoré sa považujú za „partnerov“. V júni 2008 však začal konflikt s Eritreou, jeho severným susedom. Odvtedy zostali hranice medzi oboma krajinami uzavreté.

Bezpečnost. riziká: Bezpečnostná situácia najmä v hlavnom meste je dobrá. V súvislosti s medzinárodným proti teroristickým ťažením, berúc do úvahy i geografickú blízkosť Somálska, je v Džibuti zaznamenaná tendencia rastu napätia a zvýšenia hrozby teroristických akcií (Džibuti je jednou z dôležitých základní medzinárodnej protiteroristickej aliancie na monitorovanie pohybu plavidiel v Červenom mori a Indickom oceáne). V pohraničných oblastiach s Eritreou a Etiópiou boli zaznamenané aktivity militantných skupín (“ozbrojených banditov”) – odporúča sa vyhýbať zmieneným oblastiam. Zároveň boli zaznamenané prípady prepadnutí pirátmi pri pobreží Džibuti a Somálska.

Zdravotná starostlivosť: Zdravotná starostlivosť je na relatívne dobrej úrovni. Odporúča sa antimalarická prevencia.

Internet (.dj): https://allafrica.com/djibouti/ https://www.lanationdj.com/ 

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (nie)
Štvrtok, 6. máj. 2021. Meniny má Hermína.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa