Lesotho

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Územie krajiny bolo  pôvodne obývané kmeňom Sanov. V roku 1818 zjednotil Mošeše zvyšky tohto kmeňa a založil prvý basutský štát. Zmluvu o protektoráte s Veľkou Britániou uzavrel kráľ Mošeše I.  v roku 1868. Po troch rokoch bola krajina pripojená ku Kapskej kolónii. V roku 1883 bol protektorát obnovený. Basustsko sa stalo viackrát cieľom útokov  Juhoafrickej únie. Krátko po povolení koloniálnej samosprávy bola v roku 1966 vyhlásená nezávislosť pod názvom Lesothské kráľovstvo v rámci Commonwealthu.

Začiatkom roku  1970 uskutočnil vtedajší predseda vlády Leabua Jonathan štátny prevrat. Jeho autoritatívny režim skončil po vojenskom prevrate v roku 1986. O štyri roky bol kráľ zbavený všetkých právomocí a musel emigrovať, na čelo štátu inštalovaný jeho syn pod menom Letsie III.. Cieľom vojenskej vlády bol prechod k pluralitnému politickému systému a premena štátneho zriadenia na konštitučnú monarchiu.

Túto v roku 1993 zakotvila nová ústava. Po slobodných voľbách v rovnakom roku nastúpila prvá civilná vláda od roku 1971. Po novom štátnom prevrate bol kráľ Letsie III.,  donútený odstúpiť v prospech svojho otca Mošeše II.. Tento však zahynul pri automobilovej nehode a jeho nástupcom sa stal opäť korunný princ Letsie III..

Jeho druhá korunovácia sa konala 7.2.1996. Po voľbách v roku 1998, usporiadala opozícia demonštrácie, ktoré vyvrcholili vzburou vojenských jednotiek. Táto bola potlačená až vstupom vojsk Juhoafrickej republika Botswany na územie Lesotha v septembri 1998. Juhoafrické vojská opustili krajinu v máji 1999.

V auguste 2014 došlo k pokusu o štátny prevrat. V marci 2017 kráľ rozpustil Národné zhromaždenie a v júni 2017 sa konali mimoriadne všeobecné voľby. Koaličná vláda, ktorá vzišla z týchto volieb se neukázala ako stabilná a životaschopná. Vražda vrchného veliteľa ozbrojených sil Lesotha generála Khoantle Motsomotso, ku ktorej došlo v septembri 2017, a obavy z následného vojenského prevratu viedli štáty Juhoafrického rozvojového spoločenstva (SADC) k rozhodnutiu vyslať do Lesotha vojenské stabilizačné sily v počte 1 200 mužov. Z finančných dôvodov bolo nakoniec vyslaných len necelých 300 vojakov, ktoré poskytli JAR, Angola, Namíbia a Zambia. Ekonomicky je krajina závislá na zahraničnej rozvojovej pomoci, ktorej väčšiemu prílivu však bráni situácia na vnútropolitickej scéne, jej zneužívanie a korupcia. Agrárny sektor živí prevažnú väčšinu obyvateľov, z hľadiska príjmov je najvýznamnejším odvetvím ťažba diamantov a textilní priemysel.

Bezpečnost. riziká: V Lesothe je úroveň kriminality pomerne nízka. Je však nutné byť ostražitý a dodržiavať základné pravidlá osobnej bezpečnosti. Násilná trestná činnosť sa vyskytuje o väčších mestách. Stopovanie sa neodporúča.

Zdravotná starostlivosť: Úroveň služieb zdravotných zariadení v Lesothe je pomerne nízka. Jediná nemocnica je v hlavnom meste. V prípade, že to situácia dovoľuje, odporúčame vyhľadať zdravotnú pomoc v Juhoafrickej republike. Lesotho patrí medzi krajiny s vysokým výskytom epidémie HIV/AIDS. Nakazených je takmer štvrtina jej dospelého obyvateľstva. Vzhľadom na vysokú nadmorskú výšku sa v Lesothe nevyskytuje malária. Potrebné je chrániť si zrak a pokožku pred účinkami intenzívneho slnečného žiarenia. V zimnom období resp. vo vyšších polohách treba starostlivo zvážiť teplé oblečenie. Na pitie odporúčame používať len balenú stolovú vodu. Zásadne neodporúčame kúpanie v stojatých vodách. Niekedy sa odporúča očkovanie proti tetanu.  

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (nie)
Štvrtok, 24. september. 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa