Antigua a Barbuda

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Ostrovy boli osídlené už v 3. tisícročí pred naším letopočtom. Pôvodní obyvatelia, tzv. "kamenní ľudia", boli vytlačení kmeňmi Arawakov. Krištof Kolumbus objavil ostrovy počas svojej druhej plavby v roku 1493. Antigua bola postupne kolonizovaná v 17. storočí Španielmi, Angličanmi a Francúzmi. V roku 1632 ostrovy kolonizovali Angličania. Na ostrovoch boli založené cukrové plantáže, kde dovážali otrokov najmä zo západnej Afriky. Otroctvo bolo zrušené v roku 1834. Po vyhlásení autonómie v roku 1967, získava krajina úplnú samostatnosť ako asociovaný člen Commonwealthu pod názvem Antigua a Barbuda v roku 1981. Posledné voľby sa konali v roku 2004, víťazom sa stala  United Progressive Party (UPP). Posledné voľby sa konali v roku 2018, víťazom sa stala Antigua and Barbuda Labour Party.

Bezpečnost. riziká: Je dobré si opatrovať svoje veci. Ostrovy nie sú nebezpečné, ale krádeže sú na dennom poriadku. Dávajte si pozor na peňaženky a tašky, pohybujte sa iba s potrebnými peniazmi a vyhýbajte sa pouličným tulákom. Ak si prenajmete auto, zaparkujte v dobre osvetlenom priestore. Pláže sú väčšinou strážené policajtami alebo vojakmi. Dávajú pozor, aby turisti neboli nikým rušení. Homosexuálne akty medzi dospelými sú v Antigui a Barbude nezákonné a je možné za ne uložiť trest odňatia slobody vo výške 15 rokov.

Zdravotné riziká: Z chorôb by na ostrovoch nemalo hroziť nič vážnejšie. Cestovatelia upozorňujú na jedenie miestnych zelených jabĺk, môžu byť jedovaté. V mori sú nebezpečné pŕhlivé medúzy. Od štipnutia komárom je tiež možné dostať tropickú horúčku - dengue. Doporučuje sa používať repelenty. V období dážďov (máj - november)  existuje zvýšené nebezpečenstvo výskytu hurikánov.

Internet (.ag): www.antigua-barbuda.org/www.antigua-barbuda.com/ www.antiguanice.com

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Reklamný slogan ostrova Antigua tvrdí, že na ostrove je 365 pláží, to znamená že  každý deň môžete ležať niekde inde. Autobusy premávajúce na ostrovoch majú farebné nápisy ako 'Could Be Dangerous' – z jednej strany ostrova na druhú vás prevezú oveľa rýchlejšie ako by ste chceli.
Streda, 2. december. 2020. Meniny má Bibiana.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa