Benin

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Územie Beninu bolo osídlené už v paleolite. Bol sídlom stredovekého kráľovstva Dahome, ktoré dosiahlo najväčší rozkvet v 15. storočí. Európania sem prenikli v 18. storočí, a pozdĺž pobrežia postavili prvé obchodné stanice. Predmetom obchodu sa stali zbrane a otroci.

Krajina sa stala francúzskou kolóniou v roku 1872. Súčasťou Francúzskej západnej Afriky sa Benin stal v roku 1904. Úplná nezávislosť bola vyhlásená v roku 1960. V období  po vyhlásení nezávislosti sa uskutočnilo viacero vojenských prevratov. V roku 1972 sa k moci dostal major Kérekou a do roku 1991 vládol na základe ideológie marxizmu - leninizmu.

V roku 1975 krajinu premenovali na Beninskú ľudovú republiku. Socializmus skončil až po voľbách v roku 1991. V prezidentských voľbách v roku 1996 a 2001 opäť zvíťazil bývalý prezident Kérekou. Od roku 2006 sa prezidentom stal bývalý riaditeľ Západoafrickej rozvojovej banky Boni Yayi.

Bezpečnost. riziká: Bezpečnosť je na relatívne dobrej úrovni, je nutné venovať zvýšenú pozornosť vreckovým zlodejom.

Zdravotníctvo: Zdravotná starostlivosť je na relatívne dobrej úrovni. Rizikom zostáva malária, ktorá sa vyskytuje počas celého roka. Odporúča sa piť vodu len z uzatvorených fliaš.

Internet (.bj): www.africaguide.com/country/benin/index.htm; https://allafrica.com/benin/

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (áno)
Pondelok, 18. november. 2019. Meniny má Eugen.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa