Benin

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Cesty sú v relatívne dobrom stave v celej krajine, s výnimkou cesty medzi Cotonou a Bohicon, ktorá je v hroznom stave. Už niekoľko rokov sa plánuje jej obnova, ale zatiaľ sa žiadne práce nezačali. Pri nedostatku času môže byť dobrou voľbou prenájom auta s vodičom. Prenájom áut zabezpečujú cestovné a turistické kancelárie v Cotonou, cena za 4x4 sa pohybuje okolo 50 000 CFA za deň (s vodičom), cena za bežné vozidlo je asi 20 000 CFA za deň. Palivo sa platí navyše. Na šoférovanie je potrebný medzinárodný vodičský preukaz a čerpacie stanice sa nachádzajú po celej krajine.

Bush taxíky, zvyčajne obité staré vozidlá, jazdia medzi veľkými mestami a okrem toho pokrývajú aj odľahlé komunity, kde nejazdia diaľkové autobusy. Zemi-Johns sú motocyklové taxíky, ktoré v Benine už takmer úplne nahradili automobilové taxíky. Ide o najrýchlejší, najpohodlnejší a najnebezpečnejší spôsob prepravy, väčšina šoférov jazdí šialene a prilby nie sú k dispozícii. Vodiči nosia v Cotonou očíslované žlté košele (v iných mestách majú košele iných farieb). Cenu si určite treba dohodnúť vopred.

Autobusy sú najspoľahlivejším a najpohodlnejším dopravným prostriedkom v krajine, hlavne pri spojeniach medzi  južným Beninom a Natitingou na severe. Vozidlá spoločností ATT a Confort Lines sú dobre udržiavané a spoľahlivejšie ako autobusy iných spoločností. Majú tiež klimatizáciu. Takmer vždy je zabezpečené sedadlo a dodržuje sa čas odchodu. Odporúča sa rezervovať si lístok aspoň deň vopred.

Benin je letecky ľahko dostupný z Európy a iných afrických štátov. Hlavné medzinárodné letisko je Aéroport International de Cotonou Cadjéhoun. Hlavnými leteckými spoločnosťami sú Air France, Royal Air Maroc, Brussels Airlines a Ethiopian Airlines, ktoré ponúkajú priame lety do Francúzska, Maroka, Belgicka a Etiópie a prepájajú Benin s ostatným svetom. Všetky letecké spoločnosti majú kancelárie v Cotonou.
Nedeľa, 26. september. 2021. Meniny má Edita.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa