Botswana

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

V Botswane sa jazdí po ľavej strane vozovky. Vyžadovaný je medzinárodný vodičský preukaz s oficiálnym prekladom do angličtiny. Kvalita vozoviek v krajine je nevyspytateľná, odporúča sa skôr vozidlo s náhonom na všetky 4 kolesá. Vzhľadom na veľké vzdialenosti medzi obývanými miestami je pri cestách potrebné mať dostatočné zásoby vody a pohonných hmôt. Existuje riziko zablúdenia, preto je nutné mať cestu na dlhšie vzdialenosti vopred starostlivo pripravenú.

Miestne spoločnosti, ktoré prenajímajú autá, ponúkajú rôzne vozidlá, najčastejšími modelmi sú však Toyota (Hilux, Land Cruiser alebo Fortuner), Land Rover (Defender alebo Discovery) a Ford Ranger, všetky prispôsobené pre kemping. To znamená, že súčasťou výbavy prenajímaných áut býva vysúvacia strecha s priestorom na spanie pred dvoch ľudí, strešné stany alebo klasické stany, rovnako ako celá kempingová výbava (napr. posteľná bielizeň, kuchynské vybavenie, chladnička a iné.) Je dobré si výbavu týchto doplnkov preveriť s požičovňou áut.

Verejná hromadná doprava je veľmi limitovaná. Menšie taxíky a minibusy jazdia vo viac obývaných oblastiach, majú však veľmi nepravidelné intervaly.

Autobusy a Combi(busy) jazdia pravidelne medzi všetkými veľkými mestami a dedinami po celej Botswane, okrem západnej Botswany a Kalahari, kde sú spojenia menej frekventované. Verejná doprava do menších dedín často neexistuje, pokiaľ dedina nie je pozdĺž hlavnej cesty. Autobusy sú zvyčajne pohodlné a odchádzajú v stanovenom čase.  Časy odchodov treba zisťovať priamo na autobusovej stanici, pretože cestovné rozvrhy nie sú inde dostupné.
Železničné spojenie existuje vo forme jedinej linky medzi mestečkom Ramatlabama na hranici s Juhoafrickou republikou a Ramokgwebana na zimbabwianskej hranici, ktorá spája Lobatse, Gaborone, Mahalapye, Palapye, Serule a Francistown. Má však riadne upravený cestovný poriadok a je využiteľná.

Stopovanie v Botswane je relatívne bežné, keďže verejná doprava je nepravidelná alebo vôbec neexistuje v niektorých odľahlých oblastiach. Cestovatelia, ktorí sa rozhodnú pre tento druh dopravy, by si mali uvedomiť že ide o malé, ale potenciálne vážne riziko. Bezpečnejšie je stopovať v páre a informovať niekoho o plánovanom ciele cesty. Za zvezenie formou stopu sa obvykle platí cena podľa bežného cestovného inou dopravou, cenu je lepšie dohodnúť si vopred.
Letecky: 

Jediné pravidelné lety do Botswany smerujú z Johannesburgu a Kapského Mesta (Južná Afrika), Victoria Falls a Harare (Zimbabwe), Lusaka a Livingstone (Zambia) a Windhoek (Namíbia). Žiadna európska alebo severoamerická letecká spoločnosť nelieta priamo do Botswany a väčšina cestujúcich lieta buď do Jo'burgu, alebo do Kapského Mesta odkiaľ pokračujú do Botswany.

Hlavné medzinárodné letisko Sir Seretse Khama sa nachádza 11 km severne od mesta Gaborone. Aj keď je dobre obsluhované letmi z Jo'burgu a Harare, turisti len zriedkakedy využívajú tento vstup do krajiny. Častejšie sa prilieta na letisko Kasane alebo letisko Maun.

 
Pondelok, 3. august. 2020. Meniny má Jerguš.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa