Brunej

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Autom: Jazda v Bruneji je v celku jednoduchá – väčšina vodičov sa riadi dopravnými predpismi, cesty sú dobre udržiavané a vzdialenosti nie sú také veľké. Zvýšenú pozornosť venujte okolo polnoci a skoro ráno, keď niektorí vodiči nelegálne pretekajú na cestách. Čo sa týka taxislužieb, veľa ich v krajine nenájdete. Voľné taxíky nájdete takmer vždy na letisku a v okrese Belait, ale je iba malá šanca nájsť voľný taxík priamo na ceste, najmä v ranných a popoludňajších hodinách. Vodiči majú pevne stanovené ceny pre väčšinu ciest, aj keď tarify sa môžu líšiť medzi rôznymi vodičmi.

Autobusová: Vysoká miera súkromného vlastníctva vozidiel v Bruneji znamená, že len veľmi málo miestnych využíva autobusy. Autobusy sú pomalšie, pretože ich rýchlosť je obmedzená na 50 km/h, ale sú pomerne účinné a spoľahlivé. Na každej trase sú určené autobusové zastávky, ale cestujúci sú vyzdvihnutí podľa uváženia vodiča aj na neoficiálnych miestach. Jednotlivé trasy sú očíslované a autobusy majú rôzne farby v závislosti od trasy. Poplatok za jazdu je maximálne 1 EUR. Autobusy premávajú každých 20 - 40 minút od 6:00 do 18:00. Je celkom normálne čakať 30 až 45 minút na autobus.

Lodná: Hlavným terminálom trajektu v Bruneji je terminál trajektov Serasa v meste Muara, približne 25 km od mesta Bandar Seri Begawan. K dispozícii je aj trajektová doprava z Brunej do Sabah.

Letecká: Medzinárodné letisko sa nachádza v Brunei. Letisko je kompaktné a funkčné. Singapore Airlines lietajú 5-krát týždenne zo Singapuru a spoločnosť Malaysia Airlines letí z Kuala Lumpur dvakrát týždenne. Dcérska spoločnosť MASwings v Malajzii prevádzkuje lety do mesta Kuching a z mesta Mulu, štyrikrát týždenne. Cenovo výhodná letecká spoločnosť AirAsia poskytuje lety do Kuala Lumpuru. Pre ostatné destinácie sú najlepšie tranzitné letiská Singapur Changi a Kuala Lumpur.
Štvrtok, 20. január. 2022. Meniny má Dalibor, Sebastián.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa