Omán

01.01.2019 |   |    | 

O krajne

Dejiny: Omán sa za čias Sumerov volal Magan. Neskôr sa stal jednou z provincií Perzskej ríše. Arabi sem prišli spolu zo začiatkom nášho letopočtu. Územie krajiny ovládli okolo roku 632. Islamská odnož Ibadijov v tu založila svoj imanát v roku 751. Imáni si v krajine udržali moc až do polovice 20. storočia.

Omán bol vždy dôležitým obchodným centrom. V roku 1508 sa Portugalci zmocnili najdôležitejšieho prístavu Maskat, o storočie neskôr ich vyhnali  Turci. V 18. storočí boli porazení zakladateľom dnešnej dynastie sultánov  Ahmadom Ibn Saídom. Začiatkom 19.storočia sa Omán stal významným a mocným štátom, ovládal dnešné Spojeneé arabské emiráty, Zanzibar, na brehoch Pakistanu získal oblasť Gwadar. Po čase svoju moc stratil a stal sa britským protektorátom, ktorý trval až do roku 1971.

V roku 1913 odmietli vnútrozemské kmene uznať sultána za svojho iimána a došlo ku rozdeleniu vnútrozemia - Ománu a pobrežia – Maskatu. Sultáni upevnili svoju moc nad vnútrozemím až v roku 1959. V roku 1970 získal moc v krajine súčasný sultán Qaboos bin Said Al Said, ktorý krajinu otvoril modernizácii a reformám. Ženy tu získali volebné právo v roku 1997. V roku 2001 boli vojenské základne v Ománe využité americkou armádou pri ťažení proti afganskému Talibanu.

Bezpečnost. riziká: Do krajiny je zakázané dovážať alkohol, ópium, narkotiká, pornografické a eroticky zamerané časopisy a videokazety. Cez hranicu nesmú prejsť politicky a nábožensky citlivé dokumenty a antiislamská literatúra. Kriminalita v krajine je nízka, tresty sú pomerne tvrdé – to platí aj pre cudzincov. Ilegálna je aj návšteva hazardných hier a stránok pre dospelých. Internetová cenzúra v Ománe je veľmi vážna. Pozor si treba dať na vodičov - obzvlášť nebezpečná je jazda v noci, pretože mnohí vodiči nepoužívajú svetlomety. Po ceste navyše zvyknú chodiť ťavy, aj keď vidia približujúce sa autá, a kolízie sú často smrteľné nie len pre ťavy ale aj pre vodičov. Turisti ženského pokolenia by sa mali obliekať primerane, aby neurazili miestne zvyky. Homosexualita je v Ománe zločin, LGBT turisti by si toho mali byť vedomí.

Zdravotníctvo: Zdravotnícke zariadenia a nemocnice v hlavnom meste sú na dobrej úrovni. Pre cudzincov prichádzajú do úvahy dve súkromné kliniky a množstvo súkromných ordinácií praktických lekárov. Zásobovanie liekmi je dobré. Do krajiny sa neodporúča cestovať osobám s chronickými chorobami a astmatikom.

Internet(.om): www.destinationoman.com/,  www.omantourism.gov.om/, www.timesofoman.com

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky:
Verte či nie, ale v Ománe môžete dostať pokutu za jazdu v neumytom aute. Polícia vás môže zastaviť a zaplatíte pokutu 5 rijálov. Niekedy to riešia dohovorom.
Nedeľa, 9. máj. 2021. Meniny má Roland.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa