Omán

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Autom: Jazda v Ománu vo vlastnom, respektíve prenajatom aute, je pomerne jednoduchá. Štvorprúdová cesta spája Maskat a Nizwu a Maskat so Sur. Na ceste Maskat – Sur ale stále existujú veľké časti trasy, na ktorej nie je k dispozícii žiaden signál z mobilného telefónu. Ak sa teda čokoľvek počas cesty stane, pripravte sa na túto skutočnosť. Od roku 2001 zažíva Omán razantné záplavy. Sila vody, ktorá sa vlieva po skalnatých hornatých horách, tlačí aj na pozemné cesty. Majte sa preto na pozore. Ak vidíte tmavé mraky alebo začína dážď, nájdite vysoko položenú suchú zem alebo prístrešie a prečkajte tu. Mnohé priechody majú biele a červené póly, ktoré naznačujú, kedy je v prípade povodne bezpečné prejsť. Tie sú na spodnej strane natreté bielou farbou a na vrchole červenou. Ak hladina vody dosiahne červenú farbu, nepokúšajte sa túto cestu v žiadnom prípade prechádzať. Prenajaté auto má typicky denný limit 200 až 250 kilometrov. Pripravte sa na doplatenie v prípade, že prejdete viac. Mesačné sadzby niekedy zahŕňajú neobmedzené kilometre. Prenájom auta z požičovne je drahší. Väčšina autopožičovní sídli priamo na letisku v Maskate. Rovnako ako u nás platí aj v Ománe zákaz alkoholu za volantom, prísne sa kontroluje a trestá prekročenie povolenej rýchlosti, telefonovanie počas jazdy a nepoužívanie bezpečnostných pásov.

Taxíkom: Všetci taxikári v Ománe sú štátni príslušníci, pretože je to chránené povolanie. Taxíky s oranžovým odznakom sú spravidla prevádzkované vlastníkmi, ktorí si s vami pred odchodom dohodnutú tarify. Ženy musia vždy sedieť osamote vzadu – je to pre ich vlastnú bezpečnosť a pohodlie. Využiť môžete tiež mini-autobusy, ktoré fungujú na princípe zdieľanie autobusu s ostatnými a vo výsledku zaplatíte nižšiu cenu. Takto cestujú ženy žijúce v Ománe, ak musia používať verejnú dopravu. Ženy by mali sedieť vedľa iných žien, ak v autobuse nejaké sú. Muži by sa mali presunúť na iné miesta. Ak sa okamžite nepohnú, jednoducho sa postavte ku dverám a počkajte.

Autobusom: Pravidelné, denné autobusové spoje spájajú väčšie mestá v Ománe, ako sú Maskat, Salalah, Sohar, Sur a Nizwa. Prevádzkovaných je aj niekoľko denných autobusových liniek z Maskatu do Dubaja. Národná spoločnosť verejnej dopravy v Ománe je Mowasalat.

Letecky: Európa má s Ománom dobré letecké spojenie. Pravidelné lety ponúkajú všetci väčší dopravcovia z hlavných európskych miest. Ománske aerolínie majú denné spojenie medzi Maskatom a mestom Salalah a pravidelné s mestom Khasab. Medzinárodným je letisko Seeb v Maskate, vzdialené od mesta okolo 40 kilometrov. Národným dopravcom je Oman Air, ktorý na pravidelnej báze lieta aj medzi dvoma letiskami v krajine (Muscat - Seeb a Salalah). Air Arabia ponúka lety do lokality Salalah a Maskat zo Spojených arabských emirátov.
Nedeľa, 9. máj. 2021. Meniny má Roland.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa