Peru

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Cestná doprava: Tradičným dopravným prostriedkom Peruáncov aj turistov je autobus. Ceny lístkov sú relatívne nízke. Linky premávajú často, ale kolíše kvalita. Na menej dostupných trasách premávajú staršie, menej pohodlné vozidlá. Na hrboľatých cestách je lepšie sedieť vpredu. Dopravcov je mnoho, žiadna spoločnosť neprevádzkuje linky po celej krajine. Autobusy väčšinou neodchádzajú načas, je dobré rátať s časom, ktorý určuje prepravca. Pri cestách autobusom rátajte s vysokou nehodovosťou. Nočnými linkami je lepšie necestovať.

Miestne linky sú väčšinou pomalé, preplnené ale lacné. Rýchlejšou a adrenalínovejšou možnosťou sú súkromné mikrobusy, minibusy alebo minivany. Nastúpiť a odviezť sa dá kdekoľvek,  pripravte sa na tlačenicu, platí sa pri výstupe sprievodcovi, na jeho pokyn tiež auto zastavuje. 
Lepšie ako požičiavať si v Peru auto je ísť taxíkom. Pri cestách je množstvo policajných a vojenských kontrol, kontrolujúcich dokumenty. Príležitostne im peruánski vodiči dávajú niekoľko drobných, na urýchlenie procesu. Zámerom nie je úplatok, ale „darček“ uľahčujúci cestu. Najväčšie autopožičovne sídlia v hlavnom meste.

Taxíky sú všade, súkromné autá a malou nálepkou taxi na prednom skle nie sú regulované. Bezpečnejšie, regulované majú na streche značku taxi spoločnosti. Telefonické volanie je síce drahšie ako zamávanie priamo na ulici, ale je spoľahlivejšie. Cenu je lepšie dohodnúť vopred, jednanie o cene sa akceptuje. Prenájom taxíka na dlhšie cesty je lacnejší ako prenájom auta. Technický stav auta sa oplatí skontrolovať. Skupinové taxíky jazdiace na dlhšie cesty majú svoje stanoviská na najväčších križovatkách.

Letecky: V krajine lieta množstvo menších spoločností, mnoho z nich po čase skrachuje. Medzi najväčšie patria Aero Condor Perú, LAN, LC Busre, Star Perú a TACA. Na letisku sa odporúča byť najmenej hodinu pred letom ( v Cuzcu asi 90 minut, v Lime dve hodiny)- lety môžu byť  preplnené, príjem batožiny a check-in môže byť chaotický, odlety pred stanovených časom nie sú zriedkavé. Lety často meškajú. Dve letenky tam a späť stoja rovnako ako spiatočná letenka. Letenku je potrebné potvrdiť 72 aj 24 hodín pred letom, vypadnutie zo zoznamu cestujúcich nie je zriedkavé. Lety sa menia alebo rušia s prekvapivou rýchlosťou, oplatí sa zavolať leteckú spoločnosť aj pred odchodm na letisko.

Lodná doprava: Mesto Isquitos v regióne Amazonky má lodné spojenie s mestami Leticia v Kolumbii a Tabatinga v Brazílii.

Vlakom: pri ceste vlakom sa doporučuje kúpiť si lístok vopred. Výhodnejšie je si kúpiť prvú alebo druhú triedu, inak sa stáva, že cestujúci je zavalený batožinou. Cestujúci ukladajú batožinu kdekoľvek je voľné miesto. Vlaky premávajú denne medzi Cuzcom a  Aguas Calientes cez Machu Picchu Pueblo. Trikrát do týždňa premávajú medzi Cuzcom a mestom Puno, ležiacom na brehu jazera  Titicaca. Turisticky atraktívna je vysokohorská železnica Ferrocarril Central Andino, šplhajúca  sa do nadmorskej výšky 4829m. Zvyčajne premáva od stredu apríla do októbra v týždennom intervale medzi Limou a mestom  Huancayo.
Pondelok, 26. október. 2020. Meniny má Demeter.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa