Singapur

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Prvú osadu na mieste dnešného Singapuru založili Malajci v roku 1160. Neskôr tu vytvorili prístav. V roku 1819 sem prišiel Sir Thomas Stamford Raffles, agent Východoindickej spoločnosti, o päť rokov neskôr Veľká Británia ostrov kúpila a Singapur sa stal dôležitým medzinárodným prístavom. Britskou korunnou kolóniou sa stal v roku 1867. Tento stav trval do roku 1942, keď sa ostrova zmocnili Japonci. O tri roky neskôr Singapur opäť dobyla Veľká Británia. Po vojne mal Singapur štatút nezávislého štátu v rámci Commonwealthu. V roku 1963 vstúpil do vznikajúcej malajskej federácie. Po dvoch rokoch vystúpil a vyhlásil úplnú samostatnosť.     

Bezpečnost. riziká: Singapur patrí medzi najbezpečnejšie turistické destinácie. Návštevníkov môžu prekvapiť  miestne pravidlá – zákaz fajčenia vo verejných budovách, výťahoch, dopravných prostriedkoch a na ich zastávkach. Pokutované je odhadzovanie odpadkov, žuvačiek a cigaretových ohorkov  na ulicu, prechádzanie cez cestu na červenú, alebo mimo prechod pre chodcov.  Za vandalizmus môže byť udelený aj fyzický trest. Trestom smrti je trestané pašovanie drog. Colné predpisy nedovoľujú dovoz erotických tovarov, mäsových výrobkov, cigariet a zbraní.

Zdravotná starostlivosť: Štandard zdravotnej starostlivosti v Singapure je vynikajúci. Aj napriek nižším cenám sú štandardy zvyčajne tak dobré ako na verejných, a aj súkromných, klinikách a nemocniciach na západe. Verejné nemocnice sú zo zákona povinné poskytovať pohotovostnú lekársku starostlivosť bez ohľadu na vašu schopnosť zaplatiť, ale neskôr vám budú všetky náklady účtované. Núdzové číslo v prípade, že potrebujete sanitku, je 995 a ak si váš prípad vyžaduje aj policajnú pozornosť, volajte na číslo 999.

Internet: (.sg) www.visitsingapore.com; https://app.www.sg/

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (áno)
Pondelok, 26. október. 2020. Meniny má Demeter.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa