Singapur

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Cestná: Zo Singapuru vedú na malajskú pevninu dve diaľnice. Prvá spája ostrov s malajským mestom Johor Bahru, druhá sa volá „Second Link“ a vedie západnú časť Singapuru. Požičanie auta nie je obľúbenou voľbou, pretože verejná doprava pokrýva prakticky celý ostrov a je všeobecne lacnejšie využívať celý deň taxík, než si prenajať auto. Ak plánujete po Malajzii cestovať autom, je omnoho zmysluplnejšie prejsť cez hranicu do Johor Bahru, kde nájomné aj benzín predstavujú polovičnú cenu. Taxíky používajú taxameter. Stanoviská majú pred hotelmi a nákupnými centrami, zastavujú na zakývanie aj priamo na ulici. Rikše z hlavných ciest zmizli, je možné ich nájsť vo vedľajších uliciach a v čínskej štvrti. Doporučuje sa dojednať cenu vopred.

Autobusová: Medzi Malajziou a Singapurom je veľmi dobré autobusové spojenie. Autobusy bývajú klimatizované, ceny sú pomerne nízke. Miestna autobusová doprava má hustú sieť liniek, je pomerne dostupná. Výhodou autobusov je, že sa po ceste môžete pozerať na pamiatky a nie na temný podzemný tunel, ako pri jazde metrom. V rámci diaľkových autobusových liniek môžu časté zastávky a nízke rýchlosti znamenať, že vaša cesta môže trvať dvakrát až trikrát dlhšie ako iným dopravným prostriedkom. V autobusoch môžete platiť v hotovosti (mince), ale systém cestovného je pomerne zložitý. Najjednoduchšie je opýtať sa vodiča na cenu do vášho cieľa. Platba kartou EZ-Link alebo NETS Flashpay je najjednoduchšia metóda platby - ťuknite kartou na čítačke pri vstupe do autobusu a maximálna tarifa sa odpočíta z karty. Keď vystúpite, klepnite na kartu znova a rozdiel sa vráti.

Letecká: Singapur je jedným z najväčších letiskových uzlov v juhovýchodnej Ázii, takže ak neprichádzate z Malajzijského polostrova alebo Batam / Bintan v Indonézii, najjednoduchším spôsobom, ako vstúpiť do Singapuru, je letecky. Vlajkovou spoločnosťou je Singapore Airlines, ktorá je všeobecne považovaná za jednu z najlepších leteckých spoločností na svete, pokiaľ ide o služby zákazníkom. Singapur je tiež domovom jej regionálnej pobočky SilkAir a nízkonákladových prepravcov Jetstar Asia a Scoot. Let Singapur Airlines do Newarku je najdlhším priamym komerčným letom na svete, ktorý trvá približne 18 hodín a prejde 15,323 km. Okrem miestnych letísk môžu cestujúci z Malajzie alebo Indonézie uvažovať aj o prelete do Johor Bahru (JHB IATA) alebo Batam (BTH IATA), pretože ceny sú často lacnejšie pre domáce lety a tieto letiská si tiež účtujú nižšie pristávacie poplatky ako Changi alebo Seletar. Nevýhodou je, že budete musieť prejsť colnou správou a imigráciou dvakrát a že neexistujú žiadne priame dopravné spojenia medzi týmito letiskami a Singapurom, čo znamená, že si budete musieť zariadiť vlastnú prepravu.

Lodná: Medzi ostrovom a Malajziou premáva parník, s malajským ostrovom Tioman spája Singapur rýchlostný katamaran. Priame spojenie s hlavnými prístavmi Indonézie neexistuje. Priama linka spája Singapur s indonézskymi ostrovmi Batam a Bintan.   
Medzi hlavnými časťami mesta ( World Trade Center)  a ostrovom Sentosa premáva pravidelné lodné spojenie. Pre individuálne výlety na rieke Singapur je možné prenajať  si miestne motorové lode.  

Vlakom: Ostrov je súčasťou južnej časti malajských železníc, premávajú sem denne vlaky z Kuala Lumpur.

Transportný systém mesta (MRT) je založený na kombinovaní vlakových liniek a metra.
Štvrtok, 29. júl. 2021. Meniny má Marta.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa