Tanzánia

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Cestná: Vo všeobecnosti nie je pre turistov v Tanzánii veľmi zaužívaný prenájom áut. Cestovatelia vo väčšine prípadov využívajú ponuky tour alebo safari operátorov. Na ostrove Zanzibar sa v súčasnosti rozšírila ponuka aj o prenájom auta alebo motocykla s vodičom. Prenájom áut ponúkajú autopožičovne, cestovné kancelárie, alebo ho sprostredkovávajú hotely. Tanzánske cesty sú v dobrom stave a väčšina je spevnená. Pre jazdu na cestách mimo veľkých miest budete potrebovať auto s pohonom 4x4 (4WD).

Miestne trasy sú obsluhované minibusmi dalla-dalla, a vo vidieckych oblastiach pick-upmi, alebo starými terénnymi vozidlami. Ceny sú nízke a pevne stanovené. Minibusy majú časté zastávky a sú mimoriadne preplnené. Nezriedkavé sú aj nehody mikrobusov. Hlavne v situáciách keď sa vodiči navzájom pretekajú pred príjazdom na stanicu, aby získali nových cestujúcich. Destinácie sú uvedené na prednom okne, alebo ich oznamuje asistent vodiča, ktorý vyberá cestovné.
Taxíky jazdiace na pevnine sú označené bielymi tabuľami a taxíky na Zanzibare majú nápis „gari la abiria“. Nepoužívajú taxametre, ceny si treba dohodnúť vopred. Odporúča sa používať len taxíky zo spoľahlivých hotelov alebo zavedených stanovísk taxíkov.

Autobusová: Cestovanie autobusom je nevyhnutnou cestovateľskou skúsenosťou v Tanzánii. Ceny sú primerané a často neexistuje iný spôsob, ako dosiahnuť niektoré destinácie. Na hlavných trasách a pri dlhších vzdialenostiach existuje výber expresných a bežných autobusov, cena je zvyčajne dobrým ukazovateľom o aký druh autobusu ide. Expresné autobusy majú menej zastávok, nie sú také preplnené a odchádzajú podľa plánu. Niektoré majú toalety a klimatizáciu a najpohodlnejšie sú tzv. luxusné autobusy.

Letecká: Tanzánijské hlavné letiská sa nachádzajú v mestách Dar es Salaam, Kilimandjaro a Zanzibar. Julius Nyerere International Airport Dar es Salaam je hlavným leteckým uzlom krajiny. Kilimanjaro International Airport, ktoré leží medzi mestami Arusha a Moshi, je najlepšou voľbou pre cesty do Arushe a pre severný okruh safari. Arusha má aj samostatné letisko, ktoré ale obsluhuje len vnútroštátne lety. Zanzibar International Airport leží na ostrove Zanzibar, na južnom okraji mesta Zanzibar; a prevádzkuje charterové lety z Európy. Regionálne lety spravujú letiská Arusha, Mtwara a Mwanza.
Pondelok, 3. august. 2020. Meniny má Jerguš.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa