Grenada

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Cestná: V krajine je množstvo medzinárodných a miestnych autopožičovní. Odporúča sa jednať na  medzinárodné spoločnosti. Cudzinci si musia kúpiť miestny vodičský preukaz, ktorý sa predáva v miestnych autopožičovniach, jazdí sa vľavo. Ceny taxíkov sú regulované vládou, môžu sa prenajímať aj na jednu hodinu alebo na celodenný výlet. Miestnou formou dopravy sú minivany. Ich linky odchádzajú z terminálu v St George's a dve linky jazdia po ostrove Carriacou.  Nepremávajú vo večerných hodinách a sú veľmi obmedzené v nedeľu. Zastavujú na zamávanie a vystupuje sa s výkrikom  'drop one'. Využiť môžete aj autobusy, ktoré sú v Grenade štandardnou formou dopravy. Sú to mini-dodávky, ktoré majú k dispozícii 15 až 19 miest a majú na sebe čísla trás. V centre mesta (Melville Street) sa nachádza autobusová stanica a v okolí mesta sú určené autobusové zastávky. Signalizovať zastávku môžete ale aj mimo zastávky, buď zaklopaním na bok autobusu alebo stlačením tlačidla na zastavenie. Lístky na autobus sa pohybujú medzi 2,50 - 10 EC$, v závislosti od vzdialenosti.

Letecky: Medzinárodné letisko Point Salines ( vzdialené asi 5 km od St. George's) je centrom častých letov z USA, cez San Juan v Portoriku. Z USA sem pravidelne lietajú linky z New Yorku a Miami. Z Európy sem lieta pravidelne linka z priamo z Londýna, alebo cez Trinidad. Denne lietajú linky medzi Grenadou a Barbadosom, Trinidadom a Sant Vincentom. Druhé letisko je v meste Carriacou. Lety z Point Salines sem premávajú denne. Pri odletoch z krajiny sa platí poplatok vo výške 20 USD.

Loďou: Nákladné lode premávajú pravidelne medzi Grenadou a ostrovom Carriacou. Starou loďou to trvá okolo štyroch hodín, moderné katamarany idú o polovicu kratšie a bývajú dvakrát drahšie. Ostrov Petit Martinique spája s Grenadou a Carriacou pravidelná lodná linka. Lode tiež premávajú na ostatné ostrovy krajiny.
Streda, 2. december. 2020. Meniny má Bibiana.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa