Haiti

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Jazdiť vlastným alebo prenajatým autom sa neodporúča. Cesty v krajine sú nekvalitné, miestni jazdia na starých autách, dopravné predpisu sa nerešpektujú. Auto požičovne sú na letisku v Port-au-Prince a vo väčších mestách.

Najlacnejším spôsobom dopravy po krajine sú autobusy. Ich odchody nie sú stanovené pevne. Čaká  sa, až kým sa autobus nezaplní. V Port-au-Prince premávajú skupinové taxíky „publiques“. Sú označené červenou stužkou, na auto je potrebné zamávať

Používané sú aj "tap-taps", ktoré sú zároveň aj najekonomickejším spôsobom cestovania na Haiti. Vyvýšená drevená kabína s baldachýnom je zvyčajne umiestnená nad vozidlom, zatiaľ čo drevené lavice sú pripojené ku jeho zadnej časti a slúžia ako sedadlá. Tap-taps sú často namaľované jasnými farbami, a často nesú aj náboženské slogan, ako napríklad Jesus vous aime ("Ježiš miluje vás").

Letecky:  Medzinárodní cestujúci prichádzajú na letisko v Port-au-Prince - Aéroport Toussaint L'Ouverture alebo na letisko Aéroport International Cap-Haïtien na severe. Letenky je možné zakúpiť si prostredníctvom mnohých online predajní a agentúr. K dispozícii sú aj lety v rámci Haiti. Ceny na tieto lety môžu čas od času kolísať v dôsledku inflácie, ale v závislosti od leteckej spoločnosti sa zvyčajne pohybujú medzi 125 - 132 USD. Skutočne lacná, spoľahlivá a populárna letecká spoločnosť je Sunrise Airways. Letecké spoločnosti ako American Airlines, Delta a Spirit lietajú do Port-au-Prince z USA. Air Canada, Air France a Caribair okrem iného ponúkajú aj medzinárodné lety do a z Port-au-Prince. Lynx Air letí z Fort Lauderdale a Miami do Cap-Haïtien. MFI lietajú do Capu aj z Floridy, ale na palube sú vítaní len registrovaní nekatolícki kresťanskí misionári. Medzi ďalšie medzinárodné letecké spoločnosti, ktoré ponúkajú cestu do Cap-Haïtien patria Sky King, Turks a Caicos Air a Pine-apple Air. Medzi mestami Port-au–Prince a  Cap-Haitien lieta pravidelne spoločnosť Caribintair. Z Port -au–Prince majú pravidelné spojenie mestá Hinche, Pignon a Dame Marie.
Nedeľa, 27. september. 2020. Meniny má Cyprián.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa