Eritrea

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Eritrea sa nachádza na strategicky dôležitom pobreží Červeného mora. Krajinu si chceli podmaniť už egyptskí faraóni. Pozostatky prvých obyvateľov nájdené na tomto území sú 10 000 rokov staré.  V 1. storočí sa na severe Etiópie začalo formovať kráľovstvo Aksum, ktoré bolo závislé od eritrejského prístavu Adulis. Eritrejci obchodovali aj samostatne a významným artiklom sa stal obsidián. Kresťanstvo sem priniesli sýrski obchodníci, ktorí tu stroskotali a čoskoro získalo silný vplyv na eritrejskú kultúru. Kráľovstvo Aksum začalo svoj vplyv strácať v   siedmom storočí, keď obchod v Červenom mori padol do rúk Arabov. Spolu s nimi sa do krajiny dostal islam. V šestnástom storočí sa územia zmocnili osmanskí Turci a udržali sa tu 300 rokov.

V polovici 19. storočia sa o Eritreu začal zaujímať Egypt, ale bol porazený etiópskym kráľom Johannesom. Neskôr bol pre zmenu porazený Talianmi v roku 1889 etiópsky kráľ Johannes. Ďalší etiópsky panovník kráľ Menelik sa nárokov na Eritreu vzdal. Taliani vybudovali medzi mestami Massawa a Asmara železnicu a vybudovali infraštruktúru natoľko, že Eritrea sa stala jednou z najviac industrializovaných kolónii. Po porážke Talianska v Afrike, hneď po začiatku druhej svetovej vojny, sa Eritrei zmocnili Angličania. Po roku 1950 sa Eritrea po rozhodnutí Spojených národov stala 14. provinciou Etiópie.

V 60-tych rokoch 20. storočia sa v krajine začala vojna za nezávislosť, ktorá sa skončila eritrejským víťazstvom nad Etiópiou v roku 1991. Víťazstvo Eritrei bolo prekvapivé, lebo veľkú armádu Etiópie striedavo podporovali aj Rusi a Američania. 25.4.1993 sa väčšina účastníkov referenda vyslovila za nezávislosť krajiny a po  30 rokoch vojny bol vyhlásený nezávislý Eritrejský štát.         
Koncom roku 1997 sa po výmene meny v Eritrei začali nepokoje s Etiópiou. Dôvodom bojových zrážok boli spory o určenie hranice regiónu Badme. Konflikt skončil v júni roku 2000 pozdĺž hranice sa vytvorila demilitarizovaná zóna.

Jednotky OSN zostali v krajine až do roku 2008, kedy ich eritrejská vláda požiadala o opustenie územia, aj keď nedošlo k dohode o rozdelení hraníc. Aj keď zbrane utíchli, medzi oboma krajinami stále panuje napätie. V tomto momente prevláda ostražitý pokoj, ale stačí veľmi málo aby sa to zmenilo. Naposledy došlo k bojom v júni 2016, kedy zomrelo pri zrážkach medzi oboma krajinami niekoľko stoviek ľudí.

Bezpečnost. riziká: Pobyt v krajine, najmä v hlavnom meste Asmare je v zásade bezproblémový. V súvislosti s posledným medzinárodnopolitickým vývojom a globálnou hrozbou terorizmu je možné aj v Eritrey zaznamenať určitý rast napätia. Hlavné rizikové oblasti: eritrejsko – etiópska hranica (oblasť Barentu-Dekemahare) a čiastočne i eritrejsko – sudánske pohraničie (časté prepady ozbrojených banditov). Zaznamenanávané sú sporadické útoky pirátov pri eritrejskom pobreží.

Zdravotná starostlivosť: Poväčšine nízka úroveň zdravotnej starostlivosti – neporovnateľná s európskymi štandardami. Odporúča sa mať pred cestou do krajiny uzavreté zdravotné poistenie v kvalitnej a renomovanej medzinárodnej poisťovni.

Internet:(.er): https://allafrica.com/eritrea/, www.asmera.nl, https://www.shabait.com

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (nie)
Štvrtok, 24. september. 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa