Kiribati

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny:
Európe sú ostrovy známe od roku 1606, kedy boli objavené Španielmi. Prví obyvatelia ostrovov predbehli Španielov o 2000 rokov. Znovuobjavené boli v roku 1826 a pomenovali ich po  anglickom kapitánovi Gilbertovi. Okolo roku 1850 sem začali prichádzať americkí a anglickí misionári. V roku 1892 sa ostrovy stali protektorátom Veľkej Británie. Centrom sa stalo súčasné hlavné mesto Tarawa. V roku 1900 pripojili Angličania k protektorátu ostrov Cabana, kde objavili ložiská fosfátov.

Neskôr bol povrch ostrova zničený a obyvatelia presťahovaní na okolité ostrovy.  K jestvujúcim pripojili Angličania ostrovy Teraina, Vianočný ostrov neskôr neobývané ostrovy Phoenix.  Ďalšie boli objavené spoločnosťami pre ťažbu fosfátov a neskôr sa automaticky stali súčasťou Kiribati. V rokoch 1941-1943 sa krajiny zmocnili Japonci. V rokoch 1957 a 1962 uskutočnili Briti blízko Vianočného ostrova niekoľko pokusných výbuchov vodíkovej bomby. V roku 1979 ostrovy vyhlásili nezávislosť pod menom Kiribati.

Súčasťou krajiny sú Gilbertove ostrovy, Ostrovy Phoenix a Line. V súčasnosti bolo vydané povolenie na osídlenie neobývaných ostrovov Pohodenie. Krajinu, pre jej výšku na úrovni mora ohrozujú klimatické zmeny, prípadná zmena výšky hladiny oceánov by mohla mať pre Kiribati katastrofálne dôsledky.

Bezpečnost. riziká: Kiribati je všeobecne bezpečné miesto na turizmus. Riskantné však môže byť pohybovať sa vonku po tme v Betio alebo na pláži v Južnej Tarawe, najmä pre ženy osamote. Všetky problémy sú však spôsobené opilcami, nie zločincami.

Zdravotníctvo: Kvalita nemocničného vybavenia za európskym priemerom zaostáva. Základné zdravotnícke ošetrenie je však zabezpečené aj mimo veľkých miest. Pri ošetrení  a lekárskej pomoci sa väčšinou vyžaduje priama platba. Najväčši riziko predstavuje miestna voda a ňou spojené črevné problémy. Doporučuje sa piť len vodu balenú vo fľašiach.

Internet:(.ki) www.kiritours.com/, www.visit-kiribati.com/

Komunikácia: T-mobile (nie), Orange (nie)

Bez záruky: V roku 2002 republika Kiribati oznámila, že chce podať žalobu na USA. Dôvodom bolo odmietnutie Kjótskeho protokolu americkou vládou a obava predstaviteľov Kiribati zo zvyšovania hladiny oceánov. Dva neobývané koralové ostrovy boli zatopené.

 
Štvrtok, 24. september. 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa