Kostarika

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Po krajine sa doporučuje jazdiť autom s pohonom 4x4. Autobusy sú lacné, ale pre cudzinca nie sú pohodlné a ich dopravný systém je chaotický. Pre väčšiu orientáciu sa doporučuje sa opýtať miestnych. Väčšina hlavných turistických destinácií v Kostarike je obsluhovaná najmenej dvoma dennými autobusmi z a do San José. Výhody verejnej dopravy v Kostarike sú, že lístky sú lacné a pokrývajú väčšinu miest po celej krajine. Takmer celý autobusový systém je však založený na trasách do a zo San José, čo môže znamenať výrazne predĺžený celkový cestovný čas. Autobusy tiež nie je možné rezervovať, takže je možné, že na obľúbených trasách sa vám neujde miesto. V San José nie je žiadna centrálna autobusová stanica, ale niekoľko rôznych, pričom každá stanica obsluhuje inú oblasť krajiny - napríklad väčšina liniek na karibskej strane krajiny odchádza z terminálu Gran Caribe. Priame spojenie na ďaleké južné karibské pobrežie je zabezpečené z autobusovej stanice Puntarenas, ktorá väčšinou slúži západnej strane krajiny. Najvhodnejšia a najrýchlejšia forma pohybu po San José je taxík. Oficiálne taxíky sú červenej farby, všetky by mali mať taxametre, ktoré sa volajú María. Taxikári nie sú povinní používať taxametre pri cestách mimo San José. V tom prípade sa doporučuje dohodnúť cenu pred cestou.

Požičovne áut a motoriek sú v San José. V prípade nehody s autom z požičovne sa netreba v žiadnom prípade hýbať z miesta, kde sa udiala. Vždy je potrebné počkať na príchod dopravnej polície. Auto je často možné prenajať si aj s miestnym vodičom. Vzhľadom na stav väčšiny ciest mimo San José, je poistenie vozidiel nutnosťou, aj keď pozor - vo všeobecnosti nepokrýva pneumatiky a ráfiky. Požičovne áut vyžadujú záručný vklad od 750 EUR počas doby prenájmu a pre tento proces je potrebná kreditná karta. Dobrá výhoda je použitie poistného programu poskytnutého niektorými typmi zlatých alebo platinových kreditných kariet, pretože tieto kreditné karty sa vzťahujú aj na malé škrabance, rovnako ako aj na celé prenajaté vozidlo v prípade kolízie alebo krádeže.

Letecky: Najviac spoločností lieta na medzinárodné letisko Juana Santamariu v San José. Druhé medzinárodné letisko je v meste Liberia, vzdialenom asi 217 km od San José. Krajina má dobré letecké spojenie s USA, Kanadou a niekoľkými juhoamerickými štátmi. Zájazdy do Kostariky ponúkajú aj európske a americké cestovné kancelárie. Pri odletoch sa platí poplatok 26 USD. Na vnútroštátnych letoch premávajú aerolínie Sansa a NatureAir. Letenky je potrebné objednávať vopred.

Vlaková: Kým vlaková doprava bola zatvorená v roku 1995, Kostarický železničný inštitút Incofer zostal funkčný a opätovne využíva opustené železnice v metropolitnej oblasti San José. Vlaková doprava je ale len zriedka rýchlejšia alebo lacnejšia ako autobus, aj keď v blízkej budúcnosti sa plánujú nové linky a vylepšenia existujúcich tratí.
Utorok, 22. september. 2020. Meniny má Móric.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa