Laos

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Letecky: Medzinárodné letisko Wattay je od centra Vientiane vzdialené asi 4 km. Letisko má pravidelné spojenie z Bangkokom a Chiang Mai v Thajsku, Hanoiom a Ho Či Minovým mestom vo Vietname, Phonm Penhom v Kambodži, Rangúnom v Barme a čínskym Kummingom. Pri odletoch sa platí poplatok 10 amerických dolárov.

Cestná doprava: 80% ciest v krajine je nespevnených. Hlavné ťahy medzi mestami Vientiane, Vang Vieng, Luang Prabang  a Savannakhet sú asfaltované. Medzi mestami pravidelne premávajú  autobusy, minibusy a pre cestujúcich upravené nákladné autá. Vo väčších mestách premávajú taxíky, trojkolesové motorky, na kratšie vzdialenosti je možné prenajať si rikšu. O cene je potrebné jednať. Nasadnúť môžete aj na tuk-tuk. Ceny za jazdu je možné dohodnúť ešte pred cestou, aj keď cestovné je štátom regulované, aby sa obmedzilo umelé navyšovanie cien pre turistov. Požičovne pre malé motorky sú v mestách Vientiane, Luang Prabang a Savannakhet. Bicykle sa dajú požičať v mestách Vientiane, Savannakhet, Don Khong a Luang Prabang.

Lodná doprava: v krajine je pomerne vyvinutá doprava po riekach Mekong, Nam Ou, Nam Khan, Nam Tha, Nam Ngum and Se Don. Hustota liniek s rastom cestnej dopravy rok čo rok klesá, ale výber expresných alebo diaľkových liniek je pomerne veľký. Na kratšie vzdialenosti sa doporučuje prenajať si riečny taxík, alebo motorový čln. Využiť môžete aj takzvané pomalé člny. Mnohí ľudia zvolia cestu z Chiang Khong v Thajsku cez pohraničné mesto Houai Xai a Mekong do nádherného mesta Luang Prabang. Jazda trvá dva dni a je scenéria, ktorá sa vám pri nej odhalí, je nádherná. Na cestu takouto loďou sa odporúča priniesť si dobrú knihu, niečo mäkké na drevené lavice, aby vám bolo pohodlnejšie, a trpezlivosť.

Bicyklom: Cyklistika je skvelou voľbou, keďže krajina ponúka mnoho tichých a pokojných ciest. Niektoré spoločnosti dokonca poskytujú cyklistické výlety s profesionálnymi sprievodcami po celej krajine. Rôzne penzióny nájdete v pomerne normálnych vzdialenostiach a tiež vo všetkých hlavných mestách, takže cestu si môžete dobre naplánovať. Ak cestujete na vlastnú päsť, mimo Vientiane je ale iba veľmi málo obchodov špecializovaných na bicykle. Prineste si preto svoje vybavenie a náhradné súčiastky so sebou.
Streda, 16. jún. 2021. Meniny má Blanka.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa