Libéria

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Územie krajiny bolo obývané niekoľko tisíc rokov. Po zrušení otroctva v USA sa  do Libérie začali vracať potomkovia odvlečených otrokov. Prvá skupina navrátilcov z USA založila v roku 1822 mesto Monrovia. Osadníci museli bojovať s tropickými chorobami a pôvodnými obyvateľmi, ktorí odmietli násilím vnucované kresťanstvo. Napriek ťažkostiam osadníci vyhlásili v roku 1847 nezávislosť. Prvým prezidentom sa stal Joseph Roberts. Libéria mala ústavu amerického typu, ale väčšina pôvodného obyvateľstva v nej nebola zahrnutá. Tento stav podobný otroctvu vládol až do 60.tych rokov dvadsiateho storočia.

Medzi rokmi 1940 – 1970 krajina prosperovala, ale obrovské sociálne rozdiely medzi pôvodnými obyvateľmi (97% populácie) a osadníkmi boli základom pre neskoršie nepokoje, ktoré začali v roku 1980. V tomto roku  sa vypukla vzbura pod vedením seržanta Samuela Doa, ktorý sa moci v krajine zmocnil až do roku 1990, kedy bol porazený vojskami Princa Johnsona a Charlesa Taylora. Vojna rozdelila krajinu na územia jednotlivých povstaleckých vodcov. Po mierových rozhovoroch pod dohľadom OSN sa v roku 1993 vytvorila dočasná koaličná vláda. Opäť pod tlakom OSN bola v roku 1995 uzavretá dohoda o ukončení občianskej vojny. Začiatkom roku 1996 boli však boje obnovené a sprevádzali ich vraždy a drancovanie hlavného mesta Monrovia.

V polovici roku 2003 sa veľkej časti územia zmocnilo Hnutie za demokraciu Libérie a boje opäť zasiahli hlavné mesto. Cudzinci boli z mesta evakuovaní a americké vojnové lode priplávali ku pobrežiu Libérie. Začali sa nové rokovania a  diktátor Charles Taylor odišiel do exilu v Nigérii. Nigérijské vojská vstúpili do Monrovie a nová dočasná vláda prevzala moc v krajine.          
Koncom roku 2005 bola prezidentkou zvolená bývalá ekonómka  Svetovej banky Ellen Johnson-Sirleaf a stala sa prvou africkou ženou na tomto poste.

Libéria bola jednou z 3 afrických zemí, najviac zasiahnutých epidémiou vírusu Ebola v roku 2014. V súčasnosti prehlásila svetová zdravotnícka organizácia (WHO) túto krajinu ako štát bez EBOLY. V čase keď bola krajina, v júni 2016, vyhlásená za krajinu bez výskytu vírusu, zomrelo na ňu viac ako 4 800 Libérijčanov, systém zdravotnej starostlivosti v krajine bol zdecimovaný a hospodárstvo, ktoré predtým vykazovalo pôsobivý rast pod vedením Johnson Sirleaf, bolo zničené.

V posledných prezidentských voľbách vyhral v druhom kole George Weah, bývalý libérijský futbalový útočník a neskôr politik.

Bezpečnost. riziká: Bezpečnostná situácia v krajine naďalej zostáva nepredvídateľná. Súčasná Libéria nemá vytvorené podmienky pre turistiku. Proces stabilizácie je stále veľmi krehký a cestovanie do tejto krajiny značným rizikom. V prípade cestovania je nevyhnutné očkovanie proti tetanu, žltej horúčke a hepatitíde A a B. Na krajinu boli uvalené sankcie OSN. O bezpečnosť občanov Libérie a poriadok na ich území sa starajú poriadkové sily UNMIL o sile takmer 15 tisíc mužov.

Zdravotná starostlivosť: V Libérii nejestvuje rýchla zdravotná pomoc. Najčastejšími ochoreniami sú malária, lepra, tuberkulóza, podvýživa a spavá nemoc, vysoký výskyt AIDS. V prípade nevyhnutnosti sa cudzincom odporúča navštíviť výlučne súkromné kliniky. Keďže v krajine nejestvuje systém zdravotného poistenia, všetky služby sa platia v hotovosti. Pri vážnejšom ochorení alebo potrebnom chirurgickom zákroku sa odporúča odcestovať do Európy. Pitná voda nie je bežne dostupná, veľa zdrojov bolo znehodnotených počas vojny. Piť treba výlučne vodu kupovanú v uzavretých fľašiach. 

Internet (.li): https://allafrica.com/liberia/

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (nie)
Streda, 30. september. 2020. Meniny má Jarolím.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa