Mjanmarsko

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Letecká: Hlavné medzinárodné letisko v Mjanmarsku sa nachádza v Yangone, najväčšom meste a hlavnom ekonomickom centre. Z Yangonu sú prevádzkované lety do mnohých veľkých ázijských miest. Pre cestujúcich z krajín mimo regiónu, je najjednoduchším spôsobom ako sa dostať do Mjanmarska využiť let zo Singapuru alebo Bangkoku. Zlý stav ciest a železníc v krajine spôsobuje, že lietanie je skvelou voľbou cestovania. Vlajkový dopravca Myanmar National Airlines prevádzkuje sieť domácich letov do mnohých destinácií z centra Mjanmarska. Aj keď je táto spoločnosť dlhodobo známa pre jej zlé bezpečnostné záznamy, táto situácia sa dramaticky v posledných rokoch zlepšila vďaka nákupu novších lietadiel. Existuje aj niekoľko súkromných leteckých spoločností, ktoré prevádzkujú vnútroštátne lety z Yangonu. Tie navyše odlietajú zvyčajne načas, ba dokonca niekedy aj o 10-20 minút skôr. Všetky vnútroštátne lety z Yangonu odlietajú z Terminálu 3, zatiaľ čo medzinárodné lety odlietajú z Terminálov 1 a 2. Ak budete cestovať taxíkom z centra na letisko, spomeňte vodičovi, či ide o domáci alebo medzinárodny let, aby ste neskončili na nesprávny termináli.

Vlaková: Mjanmarsko má starú, avšak rozsiahlu železničnú sieť. Vlaky sú pomalé, hlučné, nakláňajú sa vľavo a vpravo. Elektrické výpadky sa pomaly stávajú zriedkavejšími, ale aj napriek tomu nepredpokladajte, že budú vozne klimatizované. Väčšina vlakov má prvú triedu a bežnú triedu. Bežná trieda má široké otvorené okná, lavičky a môže byť preplnená miestnymi obyvateľmi, ktorí prepravujú svoj tovar. Prvá trieda má čalúnené stoličky, ventilátory a je menej preplnená. Lístky sú lacné a turisti platia rovnakú cenu ako miestni obyvatelia. Na menších staniciach budete možno musieť vyhľadať správcu stanice alebo použiť tlmočníka na nákup cestovného lístka. Pri nákupe sa vyžaduje cestovný pas.

Autobusová: Po cestách Myanmaru prechádzajú autobusy všetkých typov. Tie luxusnejšie premávajú napríklad do Mandalay-Yangon. Ceny sú rozumné a v mnohých prípadoch sú dokonca autobusy rýchlejšie ako vlaky. Mnohé diaľkové autobusy prideľujú miesta, preto je najlepšie rezervovať si miesto aspoň jeden deň vopred. Pretože cesty sú zlé, vyhýbajte sa zadnej časti autobusu a snažte sa sedieť čo najviac vpredu. Autobusy na dlhé vzdialenosti majú tiež extra sedadlo, ktoré blokuje uličku, a pretože nie je dobre pripevnené k podvozku, môže byť nepohodlné.

Autom: Môžete si prenajať súkromné auto spolu s vodičom za rozumnú. Ďalším spôsobom je vybaviť si auto prostredníctvom cestovnej kancelárie, aj keď to môže byť dosť drahé. Doprava sa v Mjanmarsku sa pohybuje po pravej strane cesty, ale v krajine vládne zmätok vzhľadom na množstvo vozidiel s ľavostranným riadením. Cestovanie do turistických destinácií je vo všeobecnosti bezpečné, hoci niektoré cesty môžu byť náročnejšie. Diaľnice sú často dvojpruhové.
Sobota, 17. apríl. 2021. Meniny má Rudolf.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa