Mikronézia

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Prví obyvatelia priplávali na ostrovy z Filipín v období medzi rokmi 4000 a 2000 p. n. l.. Neskôr sem prišli Melanézania. Obyvatelia ostrovov dlho nepoznali kovy a zostali po nich prekrásne vzory vyrezané do kameňa. V roku 1521 okolo ostrovov preplával Fernao Magalhaes, neskôr boli zastávkou pre expedície smerujúce na iné ostrovy. Európania sa o ostrovy začali zaujímať až v roku 1817. Zastavovali sa tu posádky veľrybárskych lodí, ktoré tu rozniesli choroby ako kiahne, osýpky, čo spôsobilo masívny úbytok pôvodných obyvateľov.  V roku 1899 kúpilo ostrovy od Španielska Nemecko. 

Po začiatku prvej svetovej vojny sa ostrovov zmocnili Japonci. Počas druhej svetovej vojny tu bola významná japonská základňa. V bojoch s Američanmi bola infraštruktúra ostrovov zničená a bolo zabitých množstvo Mikronézanov. Po vojne sa ostrovov zmocnila americká armáda. Neskôr tu boli postavené americké základne, na Marshallových ostrovoch východne od Mikronézie uskutočnili Američania v rokoch 1946- 1958 66 jadrových pokusov. Ekonomika ostrovov bola a je závislá od pomoci USA. V roku 1965 bol založený Mikronézsky kongres zložený z miestnych obyvateľov, ale výkonná moc zostala v rukách amerického komisára.  V júli 1978 bola založená federatívna ústava  a rok neskôr Federácia mikronézskych štátov.

Zmluva s USA, podpísaná v roku 1982  na 15 rokov, zaručila USA trvalú vojenskú prítomnosť a Mikronézii ročnú finančnú pomoc. V roku 1991 sa Mikronézia stala členom OSN. V roku 1999 bol prezidentom zvolený Leo Falcam a vláda krajiny uzavrela dvojročnú zmluvu s USA „o slobodnej asociácii“, ktorá krajine zaručovala finančnú pomoc. Mikronézia je na USA ďalej finančne závislá, a v roku 2003 bola uzavretá ďalšia zmluva o americkej pomoci.

    

Bezpečnost. riziká: Mikronézia je vo všeobecnosti jednou z najbezpečnejších krajín, ktoré môžete navštíviť. Napriek tomu sa však v minulosti vyskytli správy o trestnej činnosti vo Weno, hlavnom meste Chuuk.

Zdravotníctvo: Doporučuje s očkovanie proti týfusu. Vodu nepite z kohútikov, iba balenú. Nie sú známe žiadne bezpečnostné riziká pre turistov a cudzincov.

Internet(.fm): www.mymicronesia.com; https://www.micronesiatour.com/

Komunikácia: T-mobile (nie), Orange (nie)

Bez záruky: Napriek americkej pomoci sa Mikronézia dlhodobo pokúša zakázať na svojom území kravaty a šiltovky.
Streda, 29. január. 2020. Meniny má Gašpar.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa