Moldavsko

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Najstaršie osídlenie krajiny siaha do praveku. Prvým známym kmeňom boli  roľníci – tzv. Cucuteni (5-3. stor. pr. Kr.). Neskôr krajinu osídlili Trákovia, po nich Getovia a Dákovia, ktorí na území východných Karpát založili prvý štát pod vedením dáckeho náčelníka Burebistu. Okolo roku 100 krajinu dobyli Rimania a priniesli svoju kultúru, ktorá sa rozšírila aj medzi pôvodné obyvateľstvo. Po ich ústupe prišlo obdobie  sťahovania národov, a cez krajinu prešli Sarmati, Vandali, Góti, Huni.  V 5. storočí sem prišli Slovania a sčasti ovplyvnili jazyk a kultúru usadeného obyvateľstva. Prvým známym vládcom je Basarab (1324-1352). Počas jeho vlády sa ukončilo zjednotenie územia, odvtedy známeho ako rumunská krajina. Miestne obyvateľstvo odolávalo náporom viacerých dobyvateľov – Maďarov, Poliakov, Tatárov.  V 15. stor. odolával Turkom slávny kráľ Štefan Veľký.

V tomto období došlo opäť aj ku zjednoteniu Moldavska. Turci ovládli krajinu v 16. storočí. Ich  nadvlády sa Moldavsko začalo zbavovať až po rusko-tureckých vojnách koncom 18.storočia. V roku 1813 vpadlo do krajiny Rusko a nazvalo ju Besarábia. Po revolúcii v Rusku vyhlásilo Moldavsko v roku 1918 samostatnosť a rozhodlo o pripojení krajiny k Rumunsku. V roku 1924 vytvoril sovietsky režim na ľavej strane rieky Dnester Autonómnu moldavskú sovietsku socialistickú republiku. Besarábia zostala súčasťou Rumunska až do roku 1940, keď bola pripojená k Rusku a premenovaná na Moldavskú sovietsku socialistickú republiku( MSSR). Počas existencie (MSSR) bolo množstvo obyvateľov rumunského pôvodu deportovaných na Sibír alebo do Kazachstanu a boli nahradení obyvateľstvom ruského pôvodu.

Po rozpade Sovietskeho zväzu vyhlásilo Moldavsko samostatnosť v roku 1991. Vzápätí sa  dostalo do občianskej vojny, keď proti samostatnosti vojensky vystúpili obyvatelia Podnesterska. Krátka, ale krvavá vojna viedla k dodnes trvajúcemu rozdeleniu krajiny. Konflikt potlačili ruské vojská, dodnes strážiace územie medzi znepriatelenými stranami.  Rusko ekonomicky, vojensky, politicky aj morálne podporuje podnesterských separatistov, odmietajúcich snahy o mierové zjednotenie. V roku 2001 sa ku moci ako v prvej z bývalých sovietskych republík dostali komunisti. Vláda krajiny stále častejšie smeruje krajinu pro - ruským smerom.  V roku 2002 vypukli búrlivé protesty proti opätovnému zavedeniu ruského jazyka v krajine.

Bezpečnost. riziká: Návštevníci Moldavska by si mali byť vedomí potenciálnych rizík. Odľahlosť regiónu Podnestersko vyhlásila nezávislosť, ale chýba jej diplomatické uznanie. Konzulárna podpora v preto prípade núdze zvyčajne chýba. Skorumpovaná polícia a pohraničná stráž sa môžu pokúsiť vydierať vás a požadovať úplatok, ale kriminalita je inak v krajine nízka. Miestni obyvatelia sú vo všeobecnosti veľmi priateľskí a ku cudzincom sú pohostinní. Na náboženských miestach (v kláštoroch a kostoloch) sa musia nosiť konzervatívne šaty - šortky sú zakázané a ženy musia mať zakrytú hlavu. V krajine môže byť problémom aj spotreba alkoholu. Rozruch spôsobený opilcami, najmä v noci, je bežný.

Zdravotníctvo: Úroveň zdravotnej starostlivosti je v porovnaní so SR nižšia. Úroveň prístrojového vybavenia zdravotníckych zariadení a poskytovaná starostlivosť o pacientov z hľadiska porovnania so SR nie je dostatočná. Činnosť mnohých zdravotníckych zariadení bola obmedzená. Odporúča sa vybaviť si na cestu do Moldavskej republiky komerčné zdravotné poistenie do zahraničia. Cudzinec, pokiaľ nie je poistený, si musí hradiť ošetrenie a lekársku pomoc z vlastných prostriedkov. Je vhodné vziať si na cestu základné zdravotné potreby.

Internet (.md)www.azi.md/en.html  https://moldova-travel.com/

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Sprievodca Lonely Planet varuje: “Dopravné prostriedky v krajine jazdia väčšinou preplnené. Strkanie, tlačenie a šťuchanie patria k miestnemu folklóru, ak chcete niekam dostať musíte sa ho zúčastniť – prípadný neúspech neberte osobne.“
Sobota, 24. október. 2020. Meniny má Kvetoslava.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa