Mongolsko

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Archeológovia našli v púšti Gobi pozostatky prvých obyvateľov staré 500 000 rokov. Stepný povrch krajiny obyvateľom poľnohospodárstvo nedovoľoval, miestne kmene žili celé storočia nomádskym spôsobom a venovali sa  chovu dobytka. Meno „Mongol“ pochádza z čias čínskej dynastie Tang  (618- 907). V tomto období žili v Mongolsku obyvatelia turkického pôvodu zvaní Ujguri. Kontrolovali krajinu až do roku 840, keď ich premohli Kirgizi, dnes žijúci v čínskej provincii Xin - jang. Mongoli sa zjednotili až  v 12. storočí pod vedením Džingischána. Pod jeho vedením dobyli časť Ruska a Číny. Nástupcom Džingischána sa stal jeho vnuk Kublajchán. V tomto období dobyli Mongoli celú Čínu (ukončili panovanie dynastie Song), a Kublaj sa stal zakladateľom čínskej dynastie Yuan. V tomto období sa mongolská ríša rozprestierala od  Kórei až k Maďarsku. Bola to najväčšia ríša v dejinách ľudstva. Po smrti Kublaja sa ríša pomaly  rozpadala.

V 14. storočí museli Mongoli opustiť Peking potom ako sa k moci dostala čínska dynastia Ming. Mongolsko sa stalo súčasťou Číny aj počas panovania mandžuskej dynastie Qing. Po páde tejto dynastie v roku 1911 vyhlásilo Mongolsko nezávislosť. Stalo sa teokraciou na čele s náboženským vodcom Jebtzunom Damba („Ôsmym žijúcim Budhom“). V roku  1919 bolo po revolúcii v Rusku Mongolsko obsadené Číňanmi. Neskôr krajinu oslobodili sovietski boľševici, a v roku 1924 komunisti vyhlásili Mongolskú ľudovú republiku. Po vzore Stalina sa v roku 1937, uskutočnili protináboženské čistky. Po páde Sovietskeho zväzu v 80-tych rokoch 20. storočia, sa situácia začala uvoľňovať aj v Mongolsku.

V roku 1990 vypukli protivládne nepokoje, ale slobodné voľby konajúce sa v tom istom roku vyhrali paradoxne komunisti. Moc v štáte stratili komunisti až v roku 1996. V posledných rokoch sa jednotlivé vlády snažili uskutočniť  reformy v západnom štýle, výsledkom je rozšírenie rozdielov medzi chudobnými a bohatými obyvateľmi. Krajinu tvrdo zasiahli mimoriadne chladné zimy v rokoch 2000 a 2001.

Bezpečnost. riziká: V Mongolsku nie je zatiaľ rozšírená závažná kriminalita, ale drobná pouličná kriminalita je veľmi častá. Najväčšie je riziko krádeží, najmä u cudzincov, hrozí na preplnených miestach (trhy, dopravné prostriedky, pri prehliadke historických pamiatok a pod.). Neodporúča sa cestovať individuálne po krajine a nakupovať starožitné predmety z druhej ruky.

Zdravotníctvo: V Mongolsku sú štátne aj súkromné zdravotnícke zariadenia s rôznou úrovňou poskytovaných zdravotníckych služieb. Vo všeobecnosti platí, že zdravotnícka starostlivosť v mongolských zdravotníckych zariadeniach je na nízkej úrovni. Zdravotnícke zariadenia sú koncentrované predovšetkým vo väčších mestách. Pri vstupe do krajiny nie je povinnosť predkladať potvrdenie o zdravotnom poistení. Očkovanie nie je povinné, ale cestujúcim do Mongolska sa odporúča očkovanie proti hepatitíde A  a B. V niektorých častiach krajiny sa vyskytuje besnota a týfus.

Z dôvodu nízkych hygienických návykov nie je vhodné konzumovať jedlá v reštauračných zariadeniach nižších kategórií, lebo hrozia črevné ochorenia. Neodporúča sa pitie neprevarenej vody z verejnej vodovodnej siete, konzumácia čerstvého neupraveného mlieka a mäsa.
Územie Mongolska sa nachádza v nadmorskej výške 1300 - 1500 m.n.m., preto sa neodporúča v krajine dlhší pobyt u osôb, ktoré trpia na vysoký tlak alebo majú problémy kardiovaskulárneho charakteru.

Internet (.mn): www.mongoliatourism.gov.mn, https://www.visitmongolia.com/

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Dobrodruh a spolupracovník iGLOBE Jirka Sedláček varuje:  "Mongolsko má najhoršiu kuchyňu, akú som kde jedol. Ak nemáte radi hovädzie, buď tam necestujete, alebo si vezmite konzervy.“

Ak máte dobrodružné chúťky a navštívite Mongolsko, vyskúšajte boodog. Ide o barbecue zo svišťa (ale pozor, rizikom je vysoko nákazlivá, často smrteľná choroba).
Utorok, 22. september. 2020. Meniny má Móric.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa