Mongolsko

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Cestná: Cesty sú ( okrem hlavného mesta) väčšinou nespevnené. V auguste počas dažďov sú hlavne v severnej časti krajiny neprejazdné. Pomaly pokračuje stavba cesty okolo Mongolska, ktorá by mala byť dlhá 2500 km. Miestni cestujú väčšinou minibusmi, alebo džípmi. Cesta kamkoľvek je dlhá a zaručene pomalá. Autá čakajú na zaplnenie cestujúcimi, čo trvá aj niekoľko hodín, ich technický stav je väčšinou zlý, a často sa stáva, že šoféri jazdia opití. Cestovanie miestnymi autobusmi je tiež jednou z možností, hoci tieto autobusy majú tendenciu spájať len hlavné mesto provincie s okolitými a je dosť ťažké nájsť verejnú dopravu spájajúcu jeden provinčný kapitál s iným mestom. V poslednom čase je autobusová situácia ale omnoho lepšia. Väčšina miest je označovaná dvoma spôsobmi - ich menom alebo názvom Aimag (provincia) alebo Soum (grófstvo). Väčšina autobusov má svoj cieľ na karte v prednom okne. Ak máte v mongolskej cyrilike zapísané mesto, kam sa chcete dostať, môžete ho ukázať vodičom alebo a dostanete sa na správny autobus. Verejné taxíky na vidieku a minivany, často nazývané purgón alebo mekr, ponúkajú na výber viac destinácií, ako autobusy a omnoho viac ako vlaky, najmä medzi provinciami. Väčšina vodičov ale nerešpektuje dopravné pravidlá. Taxíky na vidieku a minivany odchádzajú, keď sú plné. Vždy hovoria, že pôjdu "teraz" ("odo"), ale je to zriedka pravda a môžete čakať aj niekoľko hodín, kým naozaj pôjdu. Pozrite sa, koľko ľudí už sedí vo vozidle, aby ste vedeli, ako dlho budete čakať. V krajine nie sú profesionálne autopožičovne, doporučuje sa prenajať si šoféra aj s džípom. Taxíky sú využiteľné len v Ulánbátare. Cestovanie vlastným autom sa nedoporučuje.

Letecky: Najviac návštevníkov Mongolska sem lieta z Pekingu, Moskvy a Berlína. Domácim dopravcom sú mongolské aerolínie MIAT. Lety často meškajú, dôvodom býva nepriaznivé počasie. Vnútroštátne lety spájajú všetky väčšie mestá krajiny. Cudzinci platia za letenky niekoľkokrát vyššie ceny ako miestni obyvatelia. Počas letnej sezóny bývajú letenky do západnej časti krajiny ťažko dostupné.

Vlakom: V Mongolsku je len jedna železničná spoločnosť, ktorú vlastní ruská a mongolská vláda. Vlaky sú pravdepodobne najlepším spôsobom, ako zažiť niečo z čias komunizmu, aj keď sa odvtedy trochu vyvíjajú. Železničná sieť je chudobná, pozostávajúca hlavne z Irkutskej Ulánbátarskej Pekingskej mongolskej cesty s niekoľkými rozšíreniami. Vlaky sú veľmi pomalé. Zvyčajne odchádzajú načas a prichádzajú včas, alebo s meškanímmenej ako 20 minút. Medzimestské autobusové linky na približne rovnobežných spevnených cestách vás tam dostanú ale oveľa rýchlejšie. Miestne vlaky zastavujú na mnohých malých staniciach na vidieku.
Utorok, 22. september. 2020. Meniny má Móric.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa