Pakistan

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Pakistan, spolu niektorými časťami západnej Indie bol obývaný vyspelou mestskou kultúrou už pred 4500 rokmi. Okolo roku 326 p.n.l. sa stal súčasťou ríše Alexandra Veľkého. Neskôr sa stal centrom budhistickej kultúry s centrom v meste Taxila, (na západ od Islamabadu). Islam sa do krajiny dostal v 8. storočí spolu s arabskými kupcami. Po rozpade ríše Veľkých Mogulov
v 18. storočí sa región dostal pod kontrolu britskej Východoindickej spoločnosti. V tomto období boli niektoré územia pod pod kontrolu Sikhov. Angličania ich vystriedali v prvej polovici 19. storočia, kedy sa Pakistan sa stal súčasťou Britskej Indie. V roku 1947 sa provincia rozdelila na moslimský Pakistan a na prevažne hinduistickú Indiu. Krajina bola vtedy zložená z dvoch častí, Pakistanu a Východného Bengálska. V roku 1971 sa Východné Bengálsko odtrhlo a bola vyhlásená Bangladéšska ľudová republika. Po Indo – pakistanskej vojne musel Pakistan Bangladéš uznať. Vzápätí sa k moci dostal vojenský režim, ktorý trval 12 rokov.

Bezpečnost. riziká: Krajinu postihlo v októbri 2005 silné zemetrasenie, najväčšie škody napáchalo v oblasti Kašmíru, mestách Islamabad či Muzaffarabad. Poškodená karakoramská diaľnica je čiastočne prejazdná, zatiaľ iba pre osobné vozidlá.

Neodporúčajú sa výlety do severozápadných príhraničných provincií, provincie Sindh, veľkých miest v Pandžábe. Nebezpečné je mesto Lahore, kde stále hrozí nebezpečenstvo bombových atentátov. V severných a severozápadných pohraničných provinciách je vyhlásený vojnový stav. Cudzinci sa stávajú cieľom teroristických útokov v celej krajine. Ohrozené sú budovy západných spoločností, vládne objekty a úrady, kresťanské zariadenia. Doporučuje sa vyhýbať veľkým zhromaždeniam ľudí, správať sa nenápadne, dbať na opatrnosť  v reštauráciách, na trhoviskách, pri prehliadke pamätihodností a v hoteloch. V krajine platí, s výnimkou niektorých hotelov, absolútny zákaz požívania alkoholu. Za vlastníctvo a užívanie drog môže hrozí až trest smrti. Za priestupok proti islamu sa považuje aj príliš tesné oblečenie, u mužov sú neprípustné krátke nohavice, u žien odhalené plecia a nohy vyše kolien.

Zdravotníctvo: Úroveň zdravotníctva je nižšia ako v európskych krajinách. V hlavnom meste je kvalitná nemocnica s lekármi, ktorí študovali v USA. Väčšina odborných a všeobecných lekárov má miestne školy a zriedkavo ovládajú cudzie reči.

Vo veľkomestách ako Karáčí, Pešavár a Lahore je vysoký výskyt osôb nakazených vírusom HIV, v severozápadnej pohraničnej provincii bol zaznamenaný výskyt smrteľného "konžského vírusu". Miestne zdravotnícke úrady varujú pred epidemickým šírením hepatitídy typu A,B,C na území celej krajiny, lokálne sa vyskytuje malária, lepra a tuberkulóza. Odporúča sa vziať so sebou lekárničku s bežnými liekmi a doplniť ju o preparáty proti črevným chorobám.

Internet:(.pk) www.tourism.gov.pk, www.pakistanlink.com  

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Svetoznámy spisovateľ Salman Rushdie píše v románe Hanba: „Pakistan je jedinou krajinou, kde dokážu vyrobiť jadrovú bombu, ale nedokážu vyrobiť práčku.“
Sobota, 16. január. 2021. Meniny má Kristína.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa