Panama

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny:
Prvými obyvateľmi Panamy boli ľudia indiánskych kultúr Cueva a Coclé. Boli však vyhubení chorobami a Španielmi, ktorí sem prišli v 16. storočí. Prvú osadu založili Španieli na karibskom  pobreží  v roku 1510. Neskôr sa pacifické pobrežie Panamy sa stalo španielskou základňou pri výpravách do Peru. Zlato s Peru sa prevážalo naprieč Panamou do karibských prístavov, kde sa odvážalo do Španielska. Stalo sa však lákadlom pirátov, a v 18. storočí bolo Karibské more natoľko nebezpečné, že španielske lode radšej plávali okolo celého juhoamerického kontinentu. 

Neskôr sa Panama stala súčasťou Kolumbie. V roku 1846 podpísala krajina dohodu s USA o stavbe železnice naprieč Panamskou šijou. Myšlienka na vybudovanie kanálu existovala už od 16. storočia, ale kanál začali skutočne stavať až Francúzi v roku 1880. Tento pokus skončil neúspechom. Zahynulo tu 22 000 robotníkov. Francúzsky staviteľ kanálu predal práva na jeho ďalšiu stavbu napriek kolumbijským pripomienkam, vláde USA. S podporu USA vyhlásila Panama v roku 1903 nezávislosť. Dohoda o stavbe kanála dala vláde USA práva na pôdu na obidvoch brehoch a moc zasahovať do panamských záležitostí. USA začali budovať Panamský kanál v roku 1904 a o desať rokov neskôr ním preplávala prvá loď.  Panama dostala správu kanála do svojich rúk až v roku 1999. V roku 1984 sa moci v krajine zmocnil generál Manuel Noriega, bývalý šéf panamskej tajnej polície a bývalý agent CIA. Začal vraždiť politických  oponentov, podporoval obchod s drogami a pranie špinavých peňazí.

Reakciou USA bolo zmrazenie panamských aktív v amerických bankách. USA vojensky zasiahli až  v roku 1989, kedy Noriega vyhlásil USA vojnu. Zámienkou bolo zabitie neozbrojeného amerického vojaka panamskou armádou.. Behom šiestich dní americká armáda krajinu obsadila a Noriega bol usvedčený z prania špinavých peňazí a odsúdený na 40 rokov vo väzení na Floride. Prezidentom sa stal víťaz volieb z roku 1989  Guillermo Endara. Nasledoval ho Ernesto Pérez Balladares, ktorý v krajine uskutočnil niekoľko dôležitých reforiem. V septembri 1999 ho vystriedala prvá ženská prezidentka v Paname Mireya Moscoso. Od roku 2017 je prezidentom Juan Carlos Varela.

Bezpečnost. riziká: V hlavnom meste Ciudad de Panamá a v meste Colón je miera mestskej kriminality bežná – vreckový zlodeji, krádeže v miestnej hromadnej doprave. Vo večerných a nočných hodinách sú niektoré štvrte  hlavného mesta - Chorillo a Curundú, nebezpečné.  Podobná situácia je v nábrežných oblastiach mesta Colón. Stará koloniálna štvrť Casco Viejo (tiež nazývaná San Felipe) má pretrvávajúcu zlú povesť medzi cestujúcimi a niektorými panamánčanmi, ale situácia sa tu rýchlo upokojuje. Počas dňa je San Felipe pre cudzincov úplne bezpečný. V provincii Darién je situácia nejasná, často sem prenikajú ozbrojené skupiny zo susednej Kolumbie. Cestovanie sem sa neodporúča.

Zdravotníctvo: je na pomerne nízkej úrovni. S ošetrením bez vopred vyplatenej hotovosti, alebo preukázaní medzinárodnej kreditnej karty nie je možné počítať.  Povinné očkovanie nie je pri vstupe do krajiny vyžadované. Lekárske evakuačné lety nie sú také organizované ako v EÚ, Kanade a USA. Kým nie je k dispozícii záchranná služba záchrannej služby pre helikoptéry, jedinou voľbou pre rýchlu evakuáciu je prenajatie buď malého lietadla alebo vrtuľníka. Poplatky sa účtujú na kreditnú kartu alebo platia v hotovosti. Takýto lekársky let na malom dvojmotorovom lietadle z mesta David do centra Panamy zvyčajne stojí 4 000 dolárov. V súčasnosti je ale k dispozícii nová súkromná letecká lekárska dopravná služba. Turistické členstvo stojí 10 dolárov a platné je po dobu 90 dní.

Internet: (.pa) www.republicofpanama.net/https://panamatours.com/www.thepanamanews.com/  

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Počas zásahu americkej armády, sa diktátor Manuel Noriega ukryl na veľvyslanectve Vatikánu, kde požiadal o azyl. Americkí vojaci ambasádu obkľúčili a žiadali jeho vydanie. Prvýkrát použili taktiku tínedžerov – metalistov a bombardovali ambasádu hlučnou metalovou hudbou. Ako vieme, boli úspešní.
Utorok, 22. september. 2020. Meniny má Móric.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa