Papua-Nová Guinea

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Prví obyvatelia prišli na územie Papuy pravdepodobne z Ázie pre 50 000 rokmi. Prvý kontakt s Európanmi sa uskutočnil v rokoch 1526 – 27, keď sem priplával portugalský moreplavec   Jorge de Meneses, ktorý ostrov pomenoval „Ilhas dos Papuas“. Španielsky moreplavec Ortiz de Retes ho neskôr nazval Nová Guinea, lebo pôvodní obyvatelia mu svojou farbou pleti pripomínali Afričanov z Guinei. Neskôr sem priplávali James Cook, John Moresby a Charles de Bougainville. V 19. storočí ovládli západnú časť ostrova Holanďania. Nasledovali ich Nemci, ktorí ovládli sever ostrova v roku 1884.

Juh prehlásili za svoje teritórium len o tri dni neskôr Angličania. V roku 1906 premenovali britskú Novú Guineu na Papuu a región sa dostal pod správu Austrálie. Zo začiatkom prvej svetovej vojny sa Austrálčania zmocnili nemeckej časti ostrova. Počas druhej svetovej vojny sever krajiny obsadili Japonci. Po jej skončení pripadol Austrálii aj východ ostrova. Holandské teritórium padlo do rúk Indonézie v roku 1963. Nezávislosť  vyhlásila Papua Nová Guinea v roku 1975. Prvé problémy nastali na hraniciach s Indonéziou, kde sa vytvorilo  hnutie odporu proti Indonézii, ktoré so striedavými úspechmi bojovalo s indonézskou armádou. Situácia sa upokojila v roku 1985. Ako ďalší problém sa ukázala situácia na ostrove  Bougainville, kde miestni vytvorili revolučnú armádu a žiadali nezávislosť. Došlo ku krvavým bojom medzi ostrovanmi a papuánskou armádou.

Okolo roku 1990 zavládlo prímerie, ktoré v roku 1992 porušil papuánsky predseda vlády príkazom na ďalšie vojenské akcie proti ostrovanom. Vrcholom konfliktu bol v roku 1997 spor medzi vedením papuánskej armády a ďalším predsedom vlády, ktorý pre ďalší útok na ostrov najal juhoafrických žoldnierov, armáda tento spor vyhrala  predseda vlády odstúpil. Vojna s ostrovom Bougainville skončila v roku 1997. Zabitých bolo 20 000 ľudí a dvakrát toľko z krajiny utieklo. Neskôr ostrov zasiahla ničivá povodeň spôsobená efektom el Nino. Okolo 500 ľudí bolo zabitých a 650 000 stratilo strechu nad hlavou. V roku 1998 zasiahla ostrov ničivá vlna tsunami a zabila okolo 3000 ľudí. V roku 2004 pozval terajší predseda vlády Sir Michael Somare austrálskych policajtov a úradníkov na pomoc s bojom proti kriminalite a korupcii. Onedlho sa museli vrátiť, pretože miestny súd vyhlásil ich prítomnosť v krajine za protiústavnú. Prvý prezident dnes nezávislého ostrova Bougainville bol zvolený v roku 2005.

Bezpečnost. riziká: V krajine je vysoká kriminalita, hlavne v mestách Port Moresby či Lae. Lúpežné prepady, vlámania, znásilnenia, krádeže áut, tašiek a kabeliek priamo na ulici majú stále silnejúcu tendenciu. Veľké riziko podstupujú najmä samostatne cestujúce ženy. Za mimoriadne nebezpečnú oblasť možno označiť ostrov Bougainville, predovšetkým jeho centrálnu časť a Buin na juhu ostrova. Pokiaľ sa rozhodnete krajinu navštíviť, odporúča sa necestovať individuálne. Po zotmení sa vychádzať z hotela neodporúča.

Zdravotníctvo: V pomerne obmedzenej miere a na úrovni, nedosahujúcej európsky štandard. V krajine dochádza k problémom v zásobovaní liekmi, nemocničné vybavenie je zastaralé a nespoľahlivé. Odporúča sa uzavrieť zdravotné poistenie na cestu do zahraničia a v prípade závažnejšieho ochorenia trvať na okamžitom prevoze do Austrálie. Odporúča sa venovať zvýšenú pozornosť osobnej hygiene, hlavne umývaniu rúk. Pozor na konzumáciu surového ovocia a zeleniny, na pitie používajte radšej kupovanú vodu vo fľašiach.Odporúsča sa mať dobre vybavenú cestovnú lekárničku s bežnými liekmi.

Internet(.pg): www.postcourier.com.pg; www.pngtours.com

Komunikácia: T-mobile (nie),Orange (nie), O2 (nie)

Bez záruky: Úrady Papui Novej Guinei upozorňujú:“ v prípade dopravnej nehody zastavte až pri najbližšej policajnej stanici. Inak sa môžete stať obeťou pomsty príbuzných.“  Vraj sa vyskytli prípady, kedy príbuzní obetí nehôd vinníkov jednoducho zabili.
Utorok, 20. október. 2020. Meniny má Vendelín.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa